Nový obor Jihočeské univerzity má vyplnit mezeru na trhu práce. Jde o mechatroniku

Jihočeská univerzita bude poprvé vyučovat čistě technický obor – mechatroniku. Reaguje tak na nedostatek vysokoškoláků s technickým zaměřením v jižních Čechách. Kvalitní úroveň výuky by měla zajistit ČVUT a také několik jihočeských firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál Jihočeské univerzity | Foto: Jihočeská univerzita

Půjde o čtyřleté bakalářské studium a první studenti mechatroniky usednou do lavic už letos na podzim.

„Kombinuje techniku, elektroniku a informatiku. Nalézá široké uplatnění v moderní výrobě, například se jedná o složité řízení výroby, které využívají roboty, robotické linky, různé senzory, čidla, jejich vzájemné propojení, řízení a podobně, “ charakterizuje podstatu mechatroniky garant tohoto oboru Vítězslav Straňák z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Na zajištění bakalářského studia se podílí i několik jihočeských firem. Právě v nich by mohli absolventi nového oboru najít uplatnění, jak potvrdil obchodní ředitel společnosti Robert Bosch České Budějovice Milan Šlachta .

„Absolventi by se mohli podílet na vývoji palivových čerpadel nebo plynových pedálů. Mohli by se také starat o konkrétní výrobní linky nebo tyto linky společně konstruovat v týmu, který je v naší společnosti téměř vždy mezinárodní,“ říká Šlachta.

Jihočeská univerzita chce v budoucnu otevřít další perspektivní obory, po kterých je na trhu práce rovněž velká poptávka. V následujících letech bude například usilovat o akreditaci oboru biotechnologie a obnova kulturní krajiny.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme