Polsko je pro USA klíčovým partnerem ve střední Evropě. Bere vážně obranu, říká expert

Americký prezident Barack Obama se dnes odpoledne setká ve Varšavě s lídry ze střední a východní Evropy, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Jednání by měla přinést další odpovědi na to, kudy dál v otázce ukrajinské krize, ruské politiky, ale třeba i energetické spolupráce. Jedno je ale na úvod Obamova evropského turné jasné - Spojené státy vnímají Polsko jako klíčového partnera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrew Michta | Foto: Oficiální Twitter Andrewa Michty

„Polsko je nepochybně lídrem regionu, hlavně Visegrádské čtyřky, jejímiž členy jsou i Maďarsko, Česká republika a Slovensko.“

„Je to středně velká země s odpovídající armádou, úspěšnou ekonomikou. Pro Spojené státy je jednoznačně nejdůležitějším regionálním partnerem,“ soudí Andrew Michta, profesor mezinárodních vztahů a expert washingtonského Centra pro analýzu evropské politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Andrewem Michtou, profesorem mezinárodních vztahů a expertem washingtonského Centra pro analýzu evropské politiky, mluvila zpravodajka ČRo ve Spojených státech Lenka Kabrhelová

Polsko podle něj sice nemá stejné postavení jako Francie či Německo, v kategorii střední Evropy je ale těžkou vahou. „To, že prezident Obama přijíždí na návštěvu Polska, je jasný vzkaz. A nejen to - ve Varšavě se odehraje i první schůzka s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Tím vším se Spojené státy snaží jasně říci, že Polsko považují za důležité,“ domnívá se Andrew Michta.

Co ale z Polska udělalo zásadního regionálního partnera Washingtonu? Kombinace několika faktorů - nejdůležitější roli prý přitom hraje oblast, ve které Česko, ale třeba i Slovensko zásadně pokulhávají.

„Polsko patří mezi nemnoho evropských zemí, které berou vážně obranu. Varšava v uplynulých letech investovala do modernizace armády, na obranu dává kolem dvou procent HDP, což je více než stanovuje závazek vyplývající z členství v NATO.“

Barack Obama by měl v Polsku oznámit posílení americké přítomnosti v Evropě

Číst článek

„Polsko ale také transformovalo samotnou strukturu armády, zprofesionalizovalo ji, bojovalo úspěšně se spojeneckými jednotkami v Afghánistánu. To vše přispívá k obrazu země, která - přestože stále ve vývoji - je na cestě stát se klíčovým americkým partnerem,“ je přesvědčený Andrew Michta.

Lví podíl na tom, jak velký kredit má Polsko ve Spojených státech, ale také v Evropě, připisují mnozí analytici úspěšnému politikovi, polskému ministrovi zahraničí Radoslawu Sikorskému. Podle Andrewa Michty jsou lídři důležití, pozice Varšavy je podle něj ale výsledkem složitějšího vývoje v celém regionu.

„Sikorski je velmi zajímavá osobnost, je jedním z nejostřílenějších politiků v regionu a i v diplomacii patří k těm nejzkušenějším. Tohle ale není výsledek činnosti jediného člověka, ale změn, které se udály v Polsku i v celé střední a východní Evropě. Ruská invaze na Krym předefinovala bezpečnostní strukturu Evropy.“

Radoslaw Sikorski | Foto: NATO

„Rusko se vymezuje a přetlačuje s NATO a Evropskou unií, což z Polska, České republiky, Slovenska, ale třeba i Skandinávie a Rumunska vytváří v podstatě pohraniční země. V Evropě vzniká nová zlomová linie, a z Polska se tak stává klíčová země. Nepochybuji o tom, že mezi hlavními tématy rozhovorů bude, jak vyztužit a podepřít severovýchodní křídlo NATO,“ myslí si profesor mezinárodních vztahů Andrew Michta.

Sám je zastáncem toho, aby Spojené státy a NATO vytvořily ve střední Evropě a Pobaltí základny a posty s permanentními či rotujícími posádkami.

Právě postoj k obraně a bezpečnosti regionu, je podle jeho názoru jedním z důvodů, proč země, jako je například Česká republika, ve Washingtonu zdaleka nemají tolik sluchu jako právě Polsko.

„Mluvím z pozice nezávislého analytika a ne někoho, kdo reflektuje nálady americké vlády. Ale při pohledu zvnějšku je jasné, že tady ve Washingtonu panuje výrazná skepse ohledně toho, jak některé země střední Evropy postupují. Jedním z příkladů můžou být nedávné výroky českého ministra obrany o tom, že nevidí prostor pro jednotky NATO na českém území. Neochota dávat peníze na obranu a postupovat jednotně je ale bohužel součástí reakce celého regionu na ruskou krizi.“

Americký prezident Barack Obama odlétá do Varšavy | Foto: Reuters

„Abychom ale byli spravedliví, není to jen problém jednotlivých středoevropských zemí, ale celého kontinentu. Rusko se v posledních deseti letech nabouralo do evropské ekonomiky skrze bankovní sektor, realitní trh, investice zvláště v energetice - kvůli tomu všemu je pro Evropu tak těžké mluvit jednotným hlasem,“ připomíná expert washingtonského Centra pro analýzu evropské politiky Andrew Michta.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme