Zeman v Hovorech z Lán: Praxi politických náměstků je třeba vymýtit
Prezident Miloš Zeman si myslí, že praxe takzvaných politických náměstků na ministerstvech by měla skončit. Řekl to Českému rozhlasu v nedělních Hovorech z Lán. Podle Zemana by v tom mohl pomoci i připravovaný služební zákon.
Už samo spojení „politický náměstek“ považuje Zeman za protimluv. Spory by si podle něj měli řešit ministři mezi sebou.
„Proto podporuji co nejtvrdší verzi služebního zákona, která tu hnusnou instituci politických náměstků pokud možno vymýtí,“ řekl Zeman.
Někteří zástupci parlamentních stran, které Český rozhlas oslovil, by byli rovněž pro zrušení této praxe. Třeba předseda hnutí Úsvit.
„Hnutí Úsvit od začátku usiluje o odpolitizování státní správy, kritizujeme také stávající vládní návrh služebního zákona, kde stejně toho generálního ředitele, který bude mít hlavní vliv na vybírání pracovníků, má jmenovat vláda, což považujeme za absolutně neakceptovatelné,“ konstatoval předseda Úsvitu Tomio Okamura.
K uklidnění na Ukrajině by mohl přispět oligarcha Achmetov, myslí si Zeman
Číst článek
Také komunisté si myslí, že by se náměstci neměli obsazovat podle politického klíče.
„Otázka náměstků ministra není otázka politická, je to otázka ryze odborná, jediným kritériem by měla být skutečná odbornost pro ten který resort,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.
Třeba předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek namítá, že v případě náměstků za jejich stranu je to tak, že nejsou na všech resortech, a navíc splňují odborné požadavky. „Myslím si, že to jsou skuteční odborníci,“ poznamenal Bělobrádek.
Aby se strany nedohadovaly…
Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková obhajuje současnou praxi s tím, že má smysl – jde prý o to, aby věci, které jednotlivá ministerstva navrhují, už byly projednané z politického pohledu.
„Aby se politické strany nedohadovaly až potom při jednání přímo na vládě nebo nedej bože v parlamentu,“ řekla Gajdůšková.
Podle senátora ODS Jaroslava Kubery zase praxe patří k parlamentní demokracii.
„Pokud se budeme držet tradičního modelu demokracie, kde se jedná o soupeření politických stran, tak je to takto všude, není to nic zvláštního. U nás je teď zvláštní situace, že politické strany jsou momentálně v pozadí, a k moci se dostala hnutí, o kterých je velmi obtížné zjistit, jaký mají hlavní proud nebo hlavní názor,“ glosoval Kubera.
O řádu pro Gorbaněvskou byl prý Zeman rozhodnutý už před její smrtí
Číst článek
Ironickou poznámkou reagovala na prezidentův návrh místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, která Zemanovi připomněla „jeho“ úřednickou vládu.
„O tom, jak vypadá taková vláda odborníků, jsme se mohli loni přesvědčit. Takže já bych nedělila na politiky a odborníky, ale na ty, kteří jsou, nebo nejsou schopni se podílet na řízení toho resortu,“ uvedla Langšádlová.
Na téma politických nominací se v poslední době mluvilo zejména kolem odchodu nominanta ČSSD Pavla Šterna z postu náměstka ministryně spravedlnost.
Šéfka resortu ho odvolala za to, že jí prý nechtěl v dostatečné míře poskytnout podklady pro tendr na elektronické náramky pro domácí vězně a že se kvůli jejímu požadavku obrátil na protikorupční policii.
Zeman ji v Hovorech z Lán podpořil. „Myslím si, že když pan náměstek Štern tyto podklady odmítl poskytnout, tak byl zcela oprávněně vyhozen, no a jestliže dokonce podal trestní oznámení, tak ty důvody pro vyhazov se zdvojnásobují,“ řekl Zeman.