Na německé ambasádě vzpomínají, jak přes plot utíkali obyvatelé NDR na Západ

Cesta ke svobodě vedla v roce 1989 pro část obyvatel bývalého východního Německa přes Prahu. Velvyslanectví Spolkové republiky Německo se pro ně stalo útočištěm a později výchozím bodem pro nový život na Západě. Budovou diplomatické mise a její zahradou prošlo v létě a na podzim před 25 lety 15 tisíc uprchlíků. Události staré čtvrtstoletí připomíná velvyslanectví na dni otevřených dveří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den otevřených dveří, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze

Den otevřených dveří, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze | Foto: Filip Jandourek

Zájem mezi návštěvníky je poměrně velký. „Fronty nejsou tak dlouhé jako v roce 1989, tehdy se táhly až k Malostranskému náměstí a v zahradě také nejsou čtyři tisíce lidí jako před 25 lety,“ hlásil z místa reportér Českého rozhlasu Pavel Novák.

Ochranka u vchodu zatím napočítala 1500 návštěvníků. Dopoledne přišlo několik středních škol, odpolední chodí i starší lidé.

Přicházejí i pamětníci. „Když jsem to tam viděla, tak se mi vehnaly do očí slzy. Bylo to tu hrozné, všude spousta lidí,“ vzpomíná paní Jiřina, která tehdy pracovala v nedaleké nemocnici jako účetní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dni otevřených dveří německé ambasády natáčel reportér Pavel Novák

„Dívali jsme se, jak lidé přelézají přes zeď. Bylo by zajímavé vědět, jak uspěli, jestli se jim všechno splnilo,“ dodává pamětnice.

Návštěvníci si dnes mohou prohlédnout sídlo německé ambasády Lobkovický palác, který je perlou pražské barokní architektury.

Plot, přes který před čtvrt stoletím lezli občané NDR, už ale není původní.

Den otevřených dveří, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze | Foto: Filip Jandourek

Dne otevřených dveří se zúčastní i pamětníci, kteří žili ve stanech na tamní zahradě, nebo zdravotníci, kteří jim pomáhali.

Den otevřených dveří, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, informační stany o událostech podzimu 1989 | Foto: Filip Jandourek

Lidé se mohou také vyfotit se symbolem tehdejšího útěku východních Němcům, zeleným trabantem.

Den otevřených dveří, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, fotokoutek s trabantem | Foto: Filip Jandourek

„Při dni otevřených dveří se prezentuje německý Červený kříž, který přivezl stejné stany, jako tu stály tehdy a lidé v nich zprvu bydleli,“ popsal velvyslanec Detlef Lingemann.

Den otevřených dveří, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, interview s německým velvyslancem Deflef Lingemann | Foto: Filip Jandourek

Lobkovický palác je otevřený do 19.30.

Den otevřených dveří, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze | Foto: Filip Jandourek

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme