Na německé ambasádě vzpomínají, jak přes plot utíkali obyvatelé NDR na Západ
Cesta ke svobodě vedla v roce 1989 pro část obyvatel bývalého východního Německa přes Prahu. Velvyslanectví Spolkové republiky Německo se pro ně stalo útočištěm a později výchozím bodem pro nový život na Západě. Budovou diplomatické mise a její zahradou prošlo v létě a na podzim před 25 lety 15 tisíc uprchlíků. Události staré čtvrtstoletí připomíná velvyslanectví na dni otevřených dveří.
Zájem mezi návštěvníky je poměrně velký. „Fronty nejsou tak dlouhé jako v roce 1989, tehdy se táhly až k Malostranskému náměstí a v zahradě také nejsou čtyři tisíce lidí jako před 25 lety,“ hlásil z místa reportér Českého rozhlasu Pavel Novák.
Ochranka u vchodu zatím napočítala 1500 návštěvníků. Dopoledne přišlo několik středních škol, odpolední chodí i starší lidé.
Přicházejí i pamětníci. „Když jsem to tam viděla, tak se mi vehnaly do očí slzy. Bylo to tu hrozné, všude spousta lidí,“ vzpomíná paní Jiřina, která tehdy pracovala v nedaleké nemocnici jako účetní.
„Dívali jsme se, jak lidé přelézají přes zeď. Bylo by zajímavé vědět, jak uspěli, jestli se jim všechno splnilo,“ dodává pamětnice.
Návštěvníci si dnes mohou prohlédnout sídlo německé ambasády Lobkovický palác, který je perlou pražské barokní architektury.
Plot, přes který před čtvrt stoletím lezli občané NDR, už ale není původní.
Dne otevřených dveří se zúčastní i pamětníci, kteří žili ve stanech na tamní zahradě, nebo zdravotníci, kteří jim pomáhali.
Lidé se mohou také vyfotit se symbolem tehdejšího útěku východních Němcům, zeleným trabantem.
„Při dni otevřených dveří se prezentuje německý Červený kříž, který přivezl stejné stany, jako tu stály tehdy a lidé v nich zprvu bydleli,“ popsal velvyslanec Detlef Lingemann.
Lobkovický palác je otevřený do 19.30.