Tragédii 'francouzských Lidic', obce Oradour-sur-Glane, připomínají autentické trosky

K nejznámějším místům, která v Evropě postihl stejný osud jako Lidice, patří francouzská vesnice Oradour-sur-Glane. Přesně před sedmdesáti lety ji nacisté srovnali se zemí a povraždili její obyvatele. Trosky vesnice zůstaly ponechány ve stejném stavu jako těsně po masakru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí vojáci na území Sovětského svazu, 1941 | Foto: National Archives and Records Administration

Jen několik dní po vylodění spojenců v Normandii dostalo německé velení informaci, že francouzští odbojáři drží ve vesnici jednoho německého důstojníka. Hned poté ji obklíčil německý prapor pod velením Sturmbannführera Adolfa Diekmanna.

Všichni muži byli nahnáni do šesti stodol a postříleni, ve stejné době zamkli Němci v kostele ženy a děti a kostel zapálili. Uniknout se podařilo pouze jediné ženě a šesti mužům, kteří masakr přežili. Ve vesnici zemřelo 642 lidí. Samotní Němci prý požadovali, aby byl Diekmann postaven před soud.

Vypálená vesnice byla jako symbol nacistického řádění ponechána v úplně stejném stavu, v jakém ji Němci opustili. Tragédii také připomíná památník s muzeem, které mapuje vše o této tragické události. Do vesničky v kraji Limousin ve střední Francii míří denně mnoho lidí.

Od vyhlazení Lidic uplynulo 72 let. Je třeba o tom mluvit, říkají pamětníci

Číst článek

„Znám historii druhé světové války, ale nikdy jsem neslyšela mluvit o tomto masakru. Myslím, že celý koncept muzea je zajímavý a pomůže příštím generacím pochopit, co se tady skutečně stalo,“ míní návštěvnice z Guadeloupu a mladý návštěvník z Anglie dodává:

„Nikdy vás nenapadne - dokud nevstoupíte na tato místa - že se všechno stalo vlastně nedávno. Vidíte tady předměty z té doby a uvědomujete si, že je používala vaše babička. Není to tak vzdálená minulost.“


Zvětšit mapu

Jan Šmíd, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme