Horolezec Jaroš se popáté pokusí zdolat K2, připravovat se bude v Peru

Český horolezec Radek Jaroš se může stát čtrnáctým člověkem na světě, který zdolal všechny nejvyšší vrcholy světa bez použití kyslíkových přístrojů. Stačí, aby v červenci na pátý pokus vylezl na obávanou osmitisícovku K2 v asijském pohoří Karákóram.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Jaroš přemýšlí o pokoření K2

Radek Jaroš přemýšlí o pokoření K2 | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Kamarád mi řekl, ať si dám K2 k narozeninám, pokusím se o to,“ řekl Jaroš, který si vybral soupeře, proti kterému už čtyřikrát marně zkoušel štěstí.

„Drtivou většinu osmitisícovek jsem vylezl na první pokus, tři nebo čtyři jsem vylezl napodruhé. Na K2 jedu popáté, znám ji velice dobře,“ prozrazuje Jaroš s tím, že K2 bývá často označována za vůbec nejtěžší z osmitisícovek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Radkem Jarošem o pátém pokusu zdolat K2 mluvil Aleš Procházka

Její největší zbraní je kromě výšky 8 611 metrů také počasí. „Bez kyslíku je to už hodně znát. Hlavní ale je, že jde o nejseverozápadněji ležící osmitisícovku. Už neleží v Himalájích, ale v pohoří Karákóram,“ podotýká 50letý horolezec.

„Převládají na ní severozápadní větry, které z ní umí udělat nepřístupnou horu. Ve výšce kolem sedmi tisíc metrů visí mrak, z kterého sněží a fouká. K2 je pak kvůli klimatickým podmínkám zavřená,“ dodává.

Expedice ke K2, která je v případě Jaroše poslední dosud nezdolanou osmitisícovkou, odstartuje ovšem až 2. července. Teď je na programu jakási rozcvička, pro kterou si skupinka českých horolezců vybrala docela jinou končinu.

Pro přípravu vybral místo, které dobře zná

„Pro Čechy nechvalně známou horu Huascarán, na jejímž vrcholu bychom chtěli strávit minimálně dvě noci kvůli aklimatizaci. Předtím ještě plánuji vylézt několik šestitisícových hor v této oblasti,“ prozrazuje Jaroš.

Nad případnou otázkou, proč se aklimatizace nebude odehrávat přímo v pohoří Karákóram, tedy v blízkosti K2, nemusí dlouze přemýšlet. Vsadil na místo, které už poznal.

„Shodou okolností před K2 jsem si tady ověřoval formu. Pamatuji si, že ten tenkrát jsem se na K2 pohyboval velmi dobře,“ říká Jaroš, který nebude na výpravě v Peru sám.

Pojede s ním Petr Mašek, s kterým se o zdolání K2 pokoušel třikrát, nováček Jan Trávníček, jež s Jarošem absolvoval poslední expedici na Annapurnu a také doprovod v osobě Martina Havleny. „Ten s námi poleze do nějakých výškových táborů,“ uzavřel Jaroš.

Aleš Procházka, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme