Neúspěch studentů u maturit rozdělil odborníky, podle některých je maturantů moc

Skoro pětina studentů propadla u maturity. Je to nejhorší výsledek od zavedení státních maturit. Ministerstvo školství teď hledá řešení, co s tím. Prozkoumá systém maturity a také to, jestli na maturitních oborech není moc studentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita | Foto: Filip Jandourek

Nejhůře dopadli studenti v matematice - maturitu z ní nezvládlo 24 procent, následuje němčina, kterou také nezvládla více než pětina studentů.

Ministr školství Marcel Chládek v Ranním interview řekl, že podle jeho názorů je moc studentů na maturitních oborech a toto množství se potom odráží na snižování výsledků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad špatným výsledkem studentů při letošních maturitách se zamysleli Alfréd Dytrt, místopředseda Asociace ředitelů gymnázií a Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio

"Budeme se muset podívat vůbec na systém maturitních zkoušek, ale i maturitních oborů. Protože podle mého názoru je příliš mnoho studentů na maturitních oborech. A tato masifikace se odráží na snižování výsledků studentů,“ uvedl Chládek.

Lepší výsledky versus možná diskriminace

„Když k maturitní zkoušce půjdou jenom ti, kteří to potřebují, mají to i ve svém vzdělávacím programu, tak ten výsledek bude rozhodně jiný, než teď,“ souhlasí s ministrovým názorem Alfréd Dytrt, místopředseda Asociace ředitelů gymnázií.

„Každý obor by měl mít své kompetence a výstupy a maturitní zkouška u mnoho oborů nemá opodstatnění,“ míní Dytrt.

Letošní státní maturity dopadly nejhůř za poslední čtyři roky

Číst článek

Podobný postup by však jako omezení přístupu ke vzdělání považoval Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio.

„Kadeřnice dnes asi maturitu nepotřebuje, ale my nevíme, co bude dělat za 20, 30 let. Ale když se nenaučí anglicky, nebo nebude mít nějaké základní všeobecné vzdělání, tak se může dostat do potíží.“

„Pořád hledíme na to, co je dneska a co bylo včera, ale ti, co dneska maturují, budou někdy v roce 2045 na vrcholu sil.“

„A my nemáme ponětí, jak bude svět v roce 2045 vypadat. Měli bychom jim poskytnout základní všeobecné vzdělání, aby mohli někam pokračovat,“ míní Šteffl.

Výsledky maturit 2014 | Foto: Český rozhlas

Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme