Irácká armáda útočí na džihádisty, vojáky posilují dobrovolníci

Irácká armáda zahájila ofenzivu proti bojovníkům Islámského státu v Iráku a Levantě. Letectvo útočí na několika místech na jejich pozice. Premiér Núrí Málikí Iráčanům slibuje, že extremistické ozbrojence porazí. Armádu podle něj podpořilo velké množství dobrovolníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K irácké armádě se připojuje řada dobrovolníků | Zdroj: Reuters

Základnou pro protiofenzivu má být město Sámará, asi 70 kilometrů severně od metropole Bagdádu. Irácký premiér se v televizním projevu snažil především podpořit morálku armády, která je podle všeho velmi nízká. Objevuje se řada zpráv o dezercích jednotlivých vojáků i celých jednotek. Málikí jim pohrozil přísným trestem.

„Pravý irácký voják nebo důstojník se nenechá přemoct a neopustí svoje pozice. Ať si ti, kdo utíkají, nepředstavují, že se někde v klidu ukryjí u svých příbuzných. Postavíme je před spravedlnost a po právu potrestáme. Pokud se nevrátí ke svým jednotkám a neudělají to rychle, budeme je považovat za dezertéry a těm hrozí i trest smrti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Události v Iráku sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Pomoc v boji proti radikálům z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) už nabídl Iráku také sousední Írán. Prezident Hassan Rouhání dokonce připustil, že by v této věci mohl Teherán spolupracovat i se svým největším nepřítelem, Spojenými státy.

„Jsme ochotní poskytnout takovou podporu, která je v souladu s mezinárodním právem a to pouze na základě oficiální žádosti irácké vlády a iráckého lidu," prohlásil íránský prezident. O vyslání vojáků se ale podle něj neuvažuje a zprávy o přítomnosti íránských revolučních gard v Iráku popřel.

K irácké armádě se připojuje řada dobrovolníků | Foto: Reuters

Do některých oblastí, které džihádisté v posledních dnech obsadili, se mezitím začínají vracet obyvatelé. Mimo jiné i do dvoumilionového Mosulu, kde islamisté dosadili do funkce guvernéra bývalého člena strany Baas diktátora Saddáma Husajna.

„Situace je teď lepší. Říkají, že nechtějí dělat rozdíly mezi sunnity, šíity, Kurdy či křesťany," říká jeden z obyvatel Mosulu.

Do džihádisty obsazeného iráckého Mosulu se vrací jeho uprchlí obyvatelé

Číst článek

ISIL chce ustavit v severních oblastech Sýrie a Iráku islámský stát a spoléhá na podporu sunnitských kmenů. Podle analytiků bojují v řadách džihádistů hlavně bývalí vojáci armády někdejšího prezidenta Saddáma Husajna.

Vojenská situace v Iráku | Foto: ČTK

Igor Maňour, Štěpán Macháček, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme