Na Ukrajině končí týdenní příměří, o jeho pokračování se bude jednat v Doněcku

Na Ukrajině by dnes mělo vypršet příměří mezi ukrajinskou vládou a povstalci. Existuje však i možnost, že se prodlouží. Zástupci proruských seperatistů na dnešek přijali pozvání Kyjeva k mírovým rozhovorům v Doněcku. Jednání zprostředkuje skupina, v níž jsou zástupci Ruska, Ukrajiny a Švýcarska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní přísaha nových členů ukrajinské Národní gardy | Zdroj: Reuters

Klid zbraní vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko jednostranně minulý pátek. Na sedm dní dostaly ozbrojené složky rozkaz zastavit palbu. K oboustranné dohodě pak došlo v pondělí. Toto příměří by mělo vypršet dnes v devět hodin ráno SEČ.

Původně vyhlášené příměří mělo dát prostor separatistům ke složení zbraní – což je jeden z bodů Porošenkova mírového plánu – to ovšem rebelové odmítli.

Na východě Ukrajiny se i v průběhu příměří dál střílelo, přesto znamenala dohoda mezi separatisty a představiteli Kyjeva jistý posun.

Dalšímu bodu Porošenkova plánu jako by proruští ozbrojenci chtěli vyjít vstříc v noci na dnešek, kdy propustili část ze zadržovaných členů mise OBSE.

Povstalci na Ukrajině po měsíci propustili čtyři inspektory OBSE

Číst článek

Důležitý pro další vývoj na Ukrajině bude i postoj Ruska. Porošenko ho včera na zasedání Rady Evropy ve Štrasburku vyzval ke konkrétním akcím.

„Prosím Rusko o podporu mírového plánu činy, ne jenom slovem. Tak můžeme zastavit umírání civilistů i vojáků, kteří podporují a brání územní celistvost a jednotu Ukrajiny, a my na tyto činy čekáme. Zesilte pohraniční kontroly, zastavte nezákonné pronikání vojenských vozidel, ukončete nábor žoldáků. A nakonec stáhněte vojenské jednotky od hranic. Ukrajinský lid nechce válku ani anarchii,“ řekl Porošenko.

Porošenkův mírový plán | Foto: Český rozhlas

kov, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme