Do Česka dorazilo tropické počasí. Teploty vystoupí nad 30 stupňů Celsia

Přestože podle kalendáře je ještě jaro, tento víkend si v Česku můžeme užívat tropického počasí. V sobotu teploty překročí třicítku, v neděli může být až 35 stupňů. Následující týden má být nejteplejší z celého měsíce. Tropické teploty jsou i jinde v Evropě, včetně například severu Ruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplé počasí, horko, vedro, léto, teplo | Foto: Filip Jandourek

„Bude o čtyři stupně tepleji než včera, kdy dosahovaly teploty 22 až 26 stupňů. Takže dneska bude většinou od 26 do 30 stupňů,“ říká meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Stanislav Racko.

Nejtepleji bude podle Racka v jihozápadní části Čech, na jižní Moravě nebo v Polabí.

Mohly by padnout i některé teplotní rekordy. Stanislav Racko odhaduje, že některá stanice by mohla naměřit až 34 stupňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadcházejícím počasí mluvil meteorolog Stanislav Racko

Není to ale v červnu nic mimořádného. „V roce 1998 byly tento den teploty 30 až 35 stupňů a v Hradci Králové naměřili 36,5 stupně Celsia,“ připomíná meteorolog.

V dalších dnech bude příliv velmi teplého vzduchu ještě zesilovat. Meteorologové v neděli očekávají teploty 29 až 33 stupňů Celsia.

Vodákům ale počasí příliš nepřeje. Sice se ohřejí na slunci, vody je ale v řekách spíš méně než obvykle.

„Podprůměrné toky jsou hlavně v povodí Moravy a s výjimkou Lužnice a Malše i v povodí horní Vltavy,“ dodává Racko.

První srážky by na naše území měly přijít ve středu, už v úterý se mohou objevit ojedinělé izolované bouřky. Pranostiky „Medardova kápě – čtyřicet dní kape“ se tak Češi obávat nemusejí.

Blesky v okolí Prahy | Foto: Robin Duspara, Lovci bouřek

V dalších týdnech se Češko vrátí spíš k teplotnímu průměru. Nejteplejší má být týden od 9. června, další dva spíš teplotně průměrné.

Tropické teploty zasáhly i jiné oblasti Evropy. Velmi vysoké byly už včera na západně Evropy, například Španělé se ohřáli při 34 stupních Celsia. Nad 30 stupňů bylo i ve Francii.

„Velmi teplo je na východě Evropy, od východní Ukrajina, Ruska a dokonce i u hranice s Finskem byly teploty až 33 stupňů Celsia,“ dodal Racko.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme