Sao Paulo se rozdělilo, start MS ve fotbale se ale Brazilcům vydařil

Největší město Jižní Ameriky se rozdělilo na dva protikladné světy. V centru Sao Paula se při protestech proti mistrovství světa ve fotbale stříkalo slzným plynem, zatýkalo a ošetřovala se zranění. Mezitím na ostrůvku luxusu v jinak chudé východní části města samotný šampionát velkolepě začal. A také tam byla zapotřebí trocha úřední moci, aby všechno běželo podle plánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davy fanoušků před stadionem v Sao Paulu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Divák mohl klidně zavřít oči a stejně mu ten barevný fotbalový karneval nemohl uniknout. Už pět hodin před začátkem zápasu Brazílie s Chorvatskem polední slunce u Areny Corinthians pražilo do mraveniště lidí, fanoušci na něj ale jsou většinou zvyklí.

Zeleně laděný Mexičan předváděl čelenku větší než on sám, mnoho bylo také sytě žlutých Kolumbijců a modrobílí fotbaloví nepřátelé z Argentiny družně učili domácí Brazilce své nápěvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

První zápas MS a jeho atmosféru sledoval přímo v Sao Paulu reportér ČRo Jan Kaliba

Vnitřek stadionu se ale postupně sladil do jediné barvy - kanárkově žlutou jen tu a tam narušil ostrůvek červenobílé chorvatské šachovnice. Na zalidněné ploše se to hemží barvami mnohem více -zahajovací program představil Brazílii jako zemi tří pokladů - přírody, lidí a fotbalu.

Titul i Jennifer Lopezovou zpívané oficiální písně „Jsme jako jeden" je trochu zavádějící, demonstranti ve městě nebo lidé z nedalekých favel, kteří neměli možnost vychutnat si tuto pompézní brazilskou sebeprezentaci, by se pod něj asi nepodepsali.

Brazilští fotbalisté vstoupili do MS vítězně, poradili si s Chorvatskem

Číst článek

Na stadionu ale heslo často platilo. Jako jeden zpívali Brazilci svou hymnu, jako jeden muž pak publikum hrůzou ztichlo, ale hned začalo potleskem své hráče povzbuzovat, když si dal Marcelo v 11. minutě vlastní gól, a jako jeden pak vybuchlo, když národní idol současnosti Neymar vyrovnal a pak z přísné až vymyšlené penalty i rozhodl o brazilském vítězství.

Dvaadvacetiletý útočník Barcelony je rád, že první krok za skoro povinným triumfem na domácím šampionátu Brazílie zvládla. Zahájení se povedlo a atmosféře turnaje to jistě prospěje. Jen škoda, že k tomu museli přispět v centru města slzný plyn a na stadionu japonští rozhodčí.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme