Zaměstnanci kladenské Poldi jsou připraveni stávkovat, firma jim opět dluží peníze

Zaměstnanci kladenské ocelárny Poldi zůstanou do pondělí ve stávkové pohotovosti. Firma nedodržela podmínky dohody a neposlala peníze zaměstnancům v řádném termínu. Mzdu za měsíc květen chce Poldi vyplácet postupně. Do středy by všichni měli slíbené peníze dostat. Čtyřem stovkám zaměstnanců ale dochází trpělivost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál bývalých hutí Poldi Kladno. | Foto: Filip Jandourek

Na mzdách by mělo ředitelství Poldi Kladno každý měsíc zaplatit skoro 8 milionů korun. Peníze ale chodí na účet zaměstnanců i s třítýdenním zpožděním.

„Asi všichni zaměstnanci se musí omezovat. Výplatní termín je dvacátého, ale peníze tam nejsou ani 22. nebo 25.,“ hodnotí situaci pan Josef, který pro kladenskou Poldovku pracoval posledních třináct let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je situace v kladenské ocelárně Poldi, zjišťovala Veronika Štefanová

Firma slíbila odborům, že květnové platy budou vyplácet postupně. Dnes pošle milion a půl, v pondělí dva a půl milionu a do středy budou mít platy všichni.

Podle předsedy odborové organizace Richarda Mosra vedení firmy nedodrželo podmínky kolektivní smlouvy.

„Budu se dotazovat u zaměstnavatele, jestli mzdy vyplatil, nebo ne. To pro nás bude směrodatné. Počkáme na pondělí, kdy se sejde výbor. Pokud mzdy nevyplatí, chystáme na čtvrtek protestní mítink zaměstnanců,“ upozorňuje Moser. Vedení Poldi se k celé situaci odmítlo vyjádřit.

Peníze nejsou ani na nájem

Peníze chybí zaměstnancům v případě splácení hypoték nebo půjček. Řada z nich ale nemůže platit ani základní účty, jako je například nájem.

Kladenská ocelárna Poldi, kdysi pýcha českého průmyslu, zažila svůj vrchol mezi 60. a 80. lety minulého století. Po revoluci se rozpadla na několik firem. Jednou z nich je huť Poldi, které hrozí stávka zaměstnanců.

„Musela jsem se kvůli tomu odstěhovat na Smečno do baráku, protože jsem neměla na nájem,“ říká paní Jarmila, kterou také zasáhlo pozdní vyplácení mezd.

O jiné práci ale neuvažuje. Do důchodu jí zbývá několik let, v takovém případě se práce hledá obtížně.

Zaměstnanci mohou být také kvůli pozdnímu splácení zapsáni do registru neplatičů. Podobné problémy opakovaně řešil pan Petr.

„Pozdě platím nájem, v bance mi pozdě odchází splátka, platím penále. Je to hrozné,“ stěžuje si Petr.

Anna Jadrná, Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme