Nicholas Winton by si rád převzal Řád Bílého lva v Praze osobně. Záleží na jeho zdraví

Nicholas Winton si chce v Praze osobně převzít Řád Bílého lva. České televizi to řekl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Zachránce stovek židovských dětí má nejvyšší české státní vyznamenání dostat 28. října na Pražském hradě. Jeho dcera Barbara už ale dříve zpochybnila, že by její 105letý otec mohl kvůli zdravotním komplikacím přijet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Nicholas Winton | Foto: Jiří Hošek

Šéf hradního protokolu Forejt mluvil s Wintonem v sobotu večer v Londýně. Winton slíbil, že pokud mu to zdraví dovolí, do Prahy v říjnu přijede.

„Na Pražský hrad a na Prahu se těším. Pokud budu moct, do Prahy přijedu. To je věta, kterou řekla i jeho dcera Barbara, když se se mnou loučila,“ uvádí Forejt.

Někteří historici a další osobnosti si ale myslí, že by prezident neměl kvůli Wintonovu vysokému věku a špatnému zdraví čekat až na 28. říjen. Vyznamenání by měl podle nich Britovi udělit okamžitě.

Winton zachránil před nacisty skoro 700 československých, převážně židovských dětí, když je z protektorátu nechal odvézt do Británie.

Nicholas Winton | Foto: Český rozhlas

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme