Praha je připravena začít do 14 dnů místo Opencard vydávat papírové kupony

Praha má připravenu krizovou variantu, podle níž by do 14 dní od pokynu rady mohla začít místo Opencard vydávat papírové průkazky a kupony. Papírové průkazky by měli dostat cestující, kterým skončí platnost Opencard, a také noví žadatelé o jízdní doklad. Ostatní by zatím dál jezdili na Opencard. Dnes navíc Praha dostala další nabídku od majitele licencí eMoneyServices, se kterou se musí teprve seznámit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Tomáš Adamec

Praha se tak připravuje na možnost, že se s vlastníkem práv k systému Opencard, nizozemskou firmou eMoneyServices (EMS), nedohodne na další spolupráci. Dnes v noci však dojednali, že EMS zaručí provoz karet do konce června.

Podmínkou ale je, že Praha zaplatí část svých závazků vůči EMS, a sice 30 milionů korun, které dluží za licence pro 250 000 karet. Podle některých informací si ale EMS může za nezaplacené služby z minulosti nárokovat až 130 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti OpenCard hovořili radní pro informatiku Jan Vašíček z TOP 09 a mluvčí skupiny eMoney Group Martin Opatrný

Vedení města už řadu měsíců neúspěšně řeší, jak s projektem naložit dál. Vázáno je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Praha se proto snaží od EMS odkoupit práva a problematický projekt provozovat sama. Firma ale žádá 500 milionů korun, což město považuje za nepřijatelné.

Návrh na vstup soukromých investorů

„Dnes jsme obdrželi od eMoneyServices novou nabídku, kterou musíme prostudovat. Rozhodneme se na jednání rady, jak dál,“ upřesnil radní pro informatiku Jan Vašíček z TOP 09.

V nové nabídce, kterou eMoneyServices předložila, navrhuje vstup soukromých investorů do projektu. Byl by to takzvaný projekt PPP - partnerství veřejného a soukromého sektoru.

„To ovšem neznamená, že bychom naši nabídku nějak snižovali. Jsme ochotni jít do podnikatelského rizika přivést do systému Opencard soukromé investice a profitovat v budoucnu na těchto soukromých investicích,“ řekl mluvčí Martin Opatrný z EMS.

Hlavní město by za práva k opencard zaplatilo 85 milionů korun a o budoucí zisk by se dělilo s firmou eMoneyServices a investory. Radní o návrhu teď jednají.

Praha v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) navíc mluví o otevřeném výběrovém řízení na "nové řešení". Zda jím bude nová karta nebo třeba úplný návrat k papírovým kuponům, zatím neví.

Karta Opencard Prahu stála 1,35 miliardy korun. Dosud si ji vyzvedlo asi 1,2 milionu lidí, skutečných uživatelů je kolem milionu. Radní včetně primátora Hudečka za prodloužení smluv s eMoneyServices z roku 2012 čelí trestnímu stíhání. Nedávno kvůli tomu navíc Praha dostala pokutu od antimonopolního úřadu.

V souvislosti s kartou Opencard, která pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS), bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

ČTK, Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme