Sidon exkluzivně pro ČRo: Kvůli práci a psaní jsem neřešil soukromý život

Za odchodem Karola Sidona z čela pražského rabinátu je soukromí a psaní knih. Sidon to připustil v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas. Jeden ze zakladatelů novodobé české židovské obce si ale nechává funkci vyšší - bude dál vrchním zemským rabínem. Více než deset let trvající spory Karola Sidona s jeho kritiky tak mohou pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karol Sidon stál v čele pražské židovské obce 22 let | Zdroj: ČTK

„Obecně se říká, že dobrý rabín je ten, který svou existencí vybudí nějaké nepřátele,“ vysvětluje Karol Sidon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Zuzany Vlčkové s Karolem Sidonem o příčinách jeho odchodu z čela pražské židovské obce

„To se stalo, s tím se také nedá dělat nic jiného, než že - i vzhledem k tomu, že už mám svůj věk a už toho mám prostě dost – nakonec vyhovím těm, o kterých si nemyslím, že to myslí dobře,“ dodává, proč po 22 letech odchází z funkce vrchního pražského rabína.

K odchodu se chystal delší dobu, problémy v soukromí ho ale urychlily.

„Při tom jsem bohužel zjistil, že jsem se pro své zaujetí prací pro obec a také svou literární činností vyhýbal řešení problémů právě v soukromém životě a je načase uvést jej do relativní harmonie se sebou samým.“

Altschulova metoda, první díl chystané tetralogie Chaima Cigana s názvem Kde lišky dávají dobrou noc, má sice vnější rámec politického a psychologického thrilleru, čtenáři v ní však naleznou mnohem více. V napínavém příběhu rozpjatém mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly.
Pramen: Torst

„Bohužel jsem si neuvědomil, jak vítaným úlovkem to bude pro lidi, kteří mne nemohou vystát a kteří ještě deset let poté, co se poměry v pražské židovské obci opět uklidnily, myslí na pomstu za tehdy prohranou partii,“ podotýká rabín.

Části pražské židovské obce se nelíbí ani to, že Sidon opět začal psát knihy. Na jaře vydal pod pseudonymem Chaim Cigan nový román a kritika vůči jeho práci na rabinátu zesílila. „Ale těžko to mohu dokázat jinak než tím, že to přichází ve stejnou chvíli,“ uvažuje.

Bývalý předseda Židovské obce v Praze a současný předseda sdružení Magen Tomáš Jelínek nicméně tvrdí, že neví o nikom, komu by román vadil. „Vyšla na to pozitivní recenze v novinách, které vydává Židovská obec v Praze,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý předseda Židovské obce v Praze a současný předseda sdružení Magen Tomáš Jelínek ve vysílání Radiožurnálu

Problém je podle něj jinde. „Když řekl, že se obecně říká, že dobrý rabín jen ten, který svou existencí vybudí nějaké nepřátele. Ale tak to není. Dobrý rabín je ten, který židovskou obec sjednocuje. A to byla věc, kterou pan rabín minimálně v posledních patnácti letech nezvládal,“ dodává Jelínek.

Karol Sidon se narodil v roce 1942. V 60. letech patřil k nejvýraznějším českým spisovatelům a dramaturgům. Po podpisu Charty 77 emigroval, konvertoval k židovství a vystudoval judaistiku.

ČRo, Zuzana Vlčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme