Daruj krev s ČRo: Mojí dceři pomohla transfúze, pomoct chci teď já, říká moderátorka Stýblová

To čemu laici někdy říkají zázrak, to odborník často vysvětlí s odzbrojující logikou. Moderátorka Českého rozhlasu a České televize Tereza Stýblová jeden takový zázrak zažila, když její malá dcera musela dostat transfúzi. Proto se také Tereza rozhodla, že se stane tváří nové kampaně Daruj krev s Českým rozhlasem. A je tak v registru dárců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, Tereza Stýblová | Foto: Filip Jandourek

Před Ústavem hematologie a krevní transfúze v Praze na Karlově svítá. Tereza Stýblová dorazila na vysokých podpatcích, ale vysoké sebevědomí nemá. Je trochu nemocná, a tak lékařka rozhodla, že krev darovat nebude.

„Nedá se nic dělat, jsem nachlazená,“ vysvětluje. Přišla se aspoň zaregistrovat a za pár dní se sem vrátí. Krev se rozhodla darovat kvůli dceři, která v jednom roce onemocněla a musela dostat transfúzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akci Daruj krev s ČRo tentokrát s Terezou Stýblovou sledoval reportér Ľubomír Smatana

„Tehdy jsem si řekla, že krev půjdu darovat. Protože jí to hrozně pomohlo. Měla zánět ledvin, ale měla hodně nízkou hladinu železa, téměř žádné obranné látky v těle. Navrhli, že dostane transfúzi, tu dostala a strašně jí to pomohlo. Úplně ožila, přímo během té transfúze. Bylo to jako zázrak,“ říká Stýblová.

Podle primářky Jany Žlabové je to známá věc. „Když děti dostanou takhle transfúzi, tak se vzpamatují. Najednou je tam víc přenašeče kyslíku, člověku se lepší dýchá. Je v tu chvíli aktivnější,“ upřesňuje.

Tvářemi letošního ročníku Daruj krev s Českým rozhlasem jsou osobnosti, které znáte z rozhlasového vysílání – moderátorka Českého rozhlasu Region Tereza Stýblová, zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš a sportovní redaktor Tomáš Kohout.

A kde vlastně darovaná krev končí? „Končí u nás ve výrobní části, kde ji zpracujeme. Plazma se zmrazí, destičky se naopak při pokojové teplotě musí třepat, červené krvinky kolem 4 stupňů,“ doplňuje.

Darovat krev spolu s Českým rozhlasem můžete už od roku 1992. Od té doby se tato akce pravidelně vrací a oslovuje věrné dárce, ale i ty, kteří se odhodlali zajít do transfúzní stanice poprvé.

Zapojit se můžete i vy, a to až do 14. 7. 2014. Všechny důležité informace i registrační formulář najdete na webových stránkách projektu darujkrev.rozhlas.cz.

Ambasadoři projektu Daruj krev s Českým rozhlasem | Foto: Khalil Baalbaki

ČRo, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme