Máme nárok na 130 milionů za Opencard, tvrdí EMS. Praha schválila 22 milionů

Praha stále jedná o osudu Opencard s vlastníkem autorských práv. Magistrát odstoupil od nápadu obnovit od července papírové kupony a městská rada včera rozhodla, že firmě eMoneyServices (EMS) zaplatí dluh ve výši 22 milionů korun. Společnost EMS ale tvrdí, že má nárok na několikanásobně vyšší částku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Tomáš Adamec

Společnost eMoneyServices podle svého mluvčího Martina Opatrného vítá rozhodnutí hlavního města Prahy postavit se dlužným závazkům, ale podle něj se jedná pouze o část dluhu. Právně má podle něj společnost nárok až na 130 milionů korun.

„Jsou to dvě části. Jedna část dluhů je na straně Magistrátu hlavního města Prahy a druhá na straně pražského dopravního podniku,“ řekl v rozhovoru pro ČRo Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha se zatím stále nedohodla s vlastníkem autorských práv firmou eMoneyServices (EMS) o dalším osudu Opencard. Hostem ČRo Plus byl mluvčí společnosti EMS Martin Opatrný.

„Část dluhů se týká právě licenčních poplatků za vydané karty a část je za takzvané bezdůvodné obohacení. Jedná se o dobu, kdy hlavní město a dopravní podnik čerpaly služby na podporu systému, ale tyto služby nebyly zasmluvněny a tudíž ani placeny,“ upřesnil.

Praha se ke konkrétním částkám vyjadřovat nechce. Podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé se hlavní město snaží ale spor s firmou eMoneyServices urovnat.

„Jsme si vědomi, že dluh, který Praha vůči EMS má, nás v rámci právě probíhajících obchodních jednání staví do nepříliš nevýhodné pozice. Proto Rada hlavního města včera schválila záměr na uhrazení dluhu za licence,“ uvedla.

„Současně schválila záměr nakoupit 56 tisíc kusů nových licencí, aby byl chod Opencard i nadále bezproblémový. Věříme, že tímto krokem přispějeme k zachování funkčnosti Opencard do doby, než budou známy výsledky otevřeného výběrového řízení,“ dodala mluvčí.

Projekt Opencard stál Prahu zhruba 1,35 miliardy korun. Dosud si kartu vyzvedlo asi 1,2 milionu lidí, skutečných uživatelů je kolem milionu. Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess (dnes eMoneyServices - EMS), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Nové vedení města řadu měsíců neúspěšně řeší, jak s projektem naložit dál. Vázáno je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Praha se proto snaží od eMoneyServices odkoupit práva a problematický projekt provozovat sama. Dosud se ale neshodly na ceně.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Pavla Firbacherová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme