ČRo startuje nový projekt 'Před 100 lety', připomene časy první světové války

Blíží se sté výročí začátku první světové války. Rozbuškou konfliktu minulého století byl atentát na arcivévodu Ferdinanda, následníka rakousko-uherského trůnu. Od památných výstřelů v Sarajevu uplyne přesně sto let. Nejen průběhu války, ale i životu mimo frontu se bude věnovat zcela nový multimediální projekt Českého rozhlasu „Před 100 lety“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Ferdinand d`Este s chotí při odjezdu z kasáren v Sarajevu 28. 6. 1914, krátce před prvním atentátem. Vpředu řidič Leopold Lojka, osobní myslivec Gustav Schneiberg, uprostřed hrabě František Harrach a generál Oskar Potiorek | Foto: Jaroslav Brunner-Dvořák | Zdroj: Wikimedia Commons, Sbírka Scheufler | CC0 1.0,©

Český rozhlas má připraveno ohromné množství materiálů a nových pořadů. Podrobnosti o chystaném programu prozradil Ruzbeh Oweyssi z Centra nových médií.

„Na Radiožurnálu například chystáme reportáže o vojácích, kteří padli na různých evropských bojištích. Na jiných stanicích jako Dvojka nebo Vltava to zase budou dokumentární dramata, zkrátka podle charakteru stanic,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Podrobnostech projektu ČRo "Před 100 lety" mluví Ruzbeh Oweyssi z oddělení Nových médií

Speciály z archivu Českého rozhlasu budou k dohledání i na Facebooku nebo Twitteru. Pro sociální sítě byl zvolen formát tak zvané online reportáže z minulosti.

„Pro lidi to má určité zajímavé kouzlo v tom, že najednou historii vnímají tak nějak v celém kontextu. Vidí i události, které, když studujete nějaké konkrétní události, si nespojíte dohromady s jinými,“ vysvětluje, proč se nakonec rozhodlo zrovna pro tuto podobu reportáží.

Lidé na sociálních sítích nechtějí jen pasivně přijímat informace, proto se počítá i s bohatými diskusemi a nutným dohledáváním informací.

„Jsme připraveni na doplňující otázky, a dokonce se na ně i těšíme. S tím, jak se lidé zapojují, roste atraktivita projektu pro další posluchače. Jsme vděční za to, když se nás na něco zeptají,“ dodává Oweyssi.

Zvláštností projektu je také web, kde vodítkem nebude chronologie, ale mapa událostí.

„Pokud se lidé budou zajímat například o to, jak probíhala válka na Haliči, tak si na mapě najdou Halič, kliknou si na vlaječku a dozví se, co se tam dělo.“

Projekt „Před 100 lety“ neskončí první světovou válkou. Přes dramatická léta tehdejší Velké války se přesune až ke vzniku Československa a dál bude sledovat to, co se stalo právě před sto lety.

Před 100 lety

Martin Karlík, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme