Pořadatelé fotbalového MS mají problém s falešnými vozíčkáři

Incident při osmifinále mistrovství světa ve fotbale znovu poukázal na nedostatečné kontroly na stadionech. Muž, který vběhl na hřiště v průběhu utkání Belgie se Spojenými státy, se totiž dostal dovnitř na invalidním vozíku. FIFA už před tím varovala, že nekompromisně zasáhne proti falešným tělesně postiženým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ital Marco Ferri, který během osmifinálového zápasu vběhl na hřiště, se na stadion dostal na invalidním vozíku | Zdroj: Reuters

Ital Mario Ferri vběhl na trávník v 16. minutě posledního osmifinále v Salvadoru. Muž, který už má za sebou pár takových invazí včetně mistrovství v JAR, využil toho, že invalidé jsou na stadionu v Salvadoru blízko hřiště.

Měl na sobě tričko s motivem Supermana a nápisem „zachraňte děti z favel" a „Ciro žije". Narážel tím na situaci v brazilských chudinských čtvrtích a vzpomínal na Cira Esposita, fanouška Neapole, který před týdnem zemřel kvůli zranění z incidentu před finále italské ligy.

„Tenhle člověk se provinil vůči všem vozíčkářům," řekl v brazilské televizi SporTV generální tajemník FIFA Jerome Valcke. Moderátor televize dokonce o tomto muži řekl, že patří mezi nejhorší kategorie lidských bytostí.

Incident ale znovu odhalil slabé stránky brazilských organizátorů a nedostatečnou kontrolu. V posledních dnech se na internetu objevila řada fotografií diváků na místech pro vozíčkáře, kteří zřejmě předstírali postižení nebo zranění, aby se dostali na stadion.

Organizátoři přitom mají povinnost při vstupu kontrolovat, zda mají diváci se speciálními lístky na tato místa a další osobu jako doprovod skutečně nárok. Podobně by se neměli na stadion dostat lidé s lístkem na jiné jméno. Překupníci ale přesto dál prodávají lístky načerno.

Brazilští pořadatelé se ale nařčení brání. Tvrdí, že fotografie, podle kterých vozíčkáři při gólech vstávají či dokonce poskakují, jsou z jiných zápasů než z mistrovství.

David Koubek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme