Země Evropské unie uznaly Albánii za kandidáta na členství

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes Albánii potvrdili postavení kandidátské země. Informovalo o tom na Twitteru řecké předsednictví unie. Česká republika nakonec udělení kandidátského statusu neblokovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena s albánskou vlajkou při mši papeže Františka ve Vatikánu | Zdroj: Reuters

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle na internetu k rozhodnutí evropských ministrů Tiraně pogratuloval. „Je to uznání reformního úsilí, pobídka pokračovat dál,“ napsal. Evropská komise doporučila udělit Albánii status kandidáta na členství v EU 4. června.

Albánie o kandidátský status požádala v roce 2009, proces ovlivnila pomalost reforem justice a boje s korupcí a zločinnosti. Nová albánská vláda, která vzešla z loňských voleb, se zaměřuje na reformu justičních orgánů a získává na to finanční prostředky také od Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O souhlasu zemí EU s kandidaturou Albánie na členství mluvil zpravodaj Ondřej Houska

Například Rakousko bylo jednoznačně pro, protože podle jeho ministra zahraničí Sebastiana Kurze je pro něj důležitá stabilita na Balkáně.

Česko původně chtělo udělení statusu Albánii blokovat, a to kvůli zmařené investici energetické firmy ČEZ do nákupu albánské energetické distribuční společnosti.

Problémy se podařilo na poslední chvíli odstranit, když dnes ráno firma oznámila, že se s Tiranou dohodla na narovnání. Součástí dohody jsou i podmínky ukončení sporu před mezinárodním arbitrážním soudem.

Albánie, která loni firmě odebrala licenci, souhlasila, že ČEZ získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur (asi 2,75 miliardy Kč), tedy částku zhruba odpovídající počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje.

ČEZ uzavřel s Albánií dohodu o narovnání, získá zpět 2,7 miliardy korun

Číst článek

Česko formálně nepřiznalo, že by mu šlo hlavně o ČEZ. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mluvil jen obecně o tom, že Albánie musí zlepšit ochranu investic. „Prosadili jsme do textu, že je to věc, na kterou se bude muset Albánie soustředit,“ řekl Zaorálek.

Eurokomisař pro rozšíření unie Štefan Füle ale naznačil, že dohoda ČEZu s Albánií měla pro Česko určitě význam. „Nakolik to přispělo nebo nepřispělo k tomu konsenzuálnímu projednání už nechávám na českých politicích,“ dodal Füle.

Evropská unie - rozšiřování | Foto: Český rozhlas

ČTK, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme