Saúdská Arábie přemísťuje armádu k iráckým hranicím

Saúdská Arábie vyslala na hranice s Irákem 30 tisíc vojáků. Kvůli bojům, které tamní vláda svádí s radikálními islamisty. Podle zprávy, kterou odvysílala televize Al-Arabíja, se Iráčané z oblasti sami stáhli a nechali přechod bez kontroly. Mluvčí irácké armády informaci popřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Iráku | Zdroj: ČTK

Radikálové z hnutí Islámský stát nedávno zabrali na irácké straně hranice několik měst a obcí. Podle některých informací je právě to důvodem, proč saúdskoarabský král Abdalláh nařídil přesun vojáků.

„Saúdská Arábie se také cítí být ohrožena vývojem v Iráku a v Sýrii, což samozřejmě – přinejmenším v některých státech regionu – vyvolává určitou škodolibost, protože se domnívají, že Saúdská Arábie tak trochu sama způsobila situaci tím, že podporovala různé sunnitské organizace zejména v Sýrii, ale možná i právě v Iráku. Včetně předchůdkyň ISIL,“ říká komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Blízkém východě mluvil komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland

Hranice mezi Saúdskou Arábii a Irákem měří asi 800 kilometrů a je velice silně zajištěná. Jedná se o propracovaný systém plotů, valů a silnic, po kterých se pohybují vojenská vozidla.

Militantní islamisté už obsadili významné území mezi Irákem a Sýrii a na některých místech prakticky zrušili hranici. Na dobytých územích v neděli vyhlásili chalífát. Dění v Iráku je přitom zdrojem nestability pro celý region.

„Tyto věci mají tendenci přelévat se přes hranice. Zvlášť když si uvědomíme, že to, co se stalo na hranici mezi Sýrií a Irákem, se mohlo stát jenom proto, že na obou stranách hranice žijí plus minus stejní lidé, sunnitští Arabové – často příbuzní, kteří byli oddělení umělou hranicí. Podobné kmeny žijí potom i dále, v Jordánsku a Saúdské Arábii,“ vysvětluje Fingerland.


Zvětšit mapu

Veronika Sedláčková, krw, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme