Pražská záchranka opět řeší odmítnutí pacientů nemocnicí, Němeček případy prošetří

Záchranky v Praze znovu mají problém s tím, že nemocnice nechtějí přijmout pacienty. Komplikace s předáním byly už před dvěma měsíci a stejná situace se opakovala před dvěma dny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD případy prošetří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická záchranná služba Hl.m. Prahy, Míčánky, sanita, sanitka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Během úterní noci měla pražská záchranka potíže předat nemocnicím čtyři lidi ve vážném zdravotním stavu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce situaci rychle vyřešit.

„Dal jsem příkaz, abych během dnešního dopoledne dostal konkrétní vyšetření těch případů. V okamžiku, kdy přijdu na to, kde je chyba, kdo za to může, chystám se poměrně razantně sankcionovat viníky,“ řekl Svatopluk Němeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záchranky v Praze znovu řeší problém s tím, že nemocnice odmítají přijmout pacienty. O tématu mluvil na Radiožurnálu náměstek ředitele pražské záchranky Jaroslav Valášek.

Na opětovný problém s předáváním pacientů upozornila Pražská záchranná služba ve středu na svém webu:

„Během noci vyjížděly naše posádky k šesti pacientům s příznaky cévní mozkové příhody, u poloviny z nich bylo předání do zdravotnických zařízení komplikované. Někteří byli předáni až do třetí nebo čtvrté nemocnice v pořadí. Další problém řešili záchranáři před půlnocí, když hledali umístění na kardiologické oddělení pro 30letého muže se srdečními potížemi.“

Podle náměstka ředitele pražské záchranky Jaroslava Valáška dotyčné nemocnice vysvětlovaly odmítnutí pacientů nedostatkem kapacit. „Je nedostatek akutních lůžek v centrech, která se mají specializovat na cévní mozkové příhody. Do Prahy navíc směřují i pacienti z velké části Středočeského kraje,“ uvedl.

„Iktová lůžka v současné době nedostačují, zpřísnila se tam i metodika na ošetřování iktů, jsou na to vyšší parametry a ten systém nestíhá počet pacientů. Měl by se navýšit počet lůžek v iktových centrech,“ dodal Valášek s tím, že se na tom shodli i ředitel Pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz s náměstkem ministra zdravotnictví Josefem Vymazalem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloslav Ludvík z Fakultní nemocnice v Praze Motole a ředitel Záchranné služby Praha Zdeněk Schwarz ve vysílání Českého rozhlasu

Ředitelé fakultních nemocnic odmítají, že by záchranná služba během úterní noci vozila dvě hodiny pacienta se srdeční arytmií po Praze a žádná nemocnice ho nechtěla přijmout.

Ředitelka Nemocnice na Bulovce ukázala lékařskou zprávu, která potvrzuje, že pacienta přijali mezi jedenáctou večer a tři čtvrtě na dvanáct, řádně ošetřili, a pak, kvůli nedostatku akutních lůžek, poslali do Vinohradské fakultní nemocnice a ta ho přijala.

Ministr Němeček zřídil pro podobné případy vyšetřovací komisi, kde budou lidé ze všech zúčastněných stran a její výsledky bychom se mohli dozvědět už příští týden.

Podle Valáška se ale situace s přijímáním pacientů zlepšila od doby, kdy ministerstvo zdravotnictví pražským nemocnicím, které zřizuje, nařídilo, že pacienty nesmí odmítat.

„Těch případů je méně. Doby, kdy pacient čeká na vhodné lůžko, jsou kratší, ale ty případy pořád jsou, zejména u těch iktů,“ upozornil.

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme