Británie zpřísnila bezpečnostní opatření na letištích. Kvůli novému typu bomby

S okamžitou platností zpřísnila Velká Británie bezpečnostní opatření na letištích. Reaguje tak na žádost Spojených států, které se obávají možného pumového útoku Al-Káidy. Cestující tak musí počítat s delšími čekacími dobami při odbavování. Opatření postihnou především přímé spoje do Ameriky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke zpřísnění kontrol vedly informace o tom, že radikální islamistická síť Al-Káida prý v Sýrii a Jemenu vyvíjí nové typy výbušnin, které není možné odhalit při současných – už tak poměrně přísných – prohlídkách na mezinárodních letištích.

Tyto bomby totiž údajně neobsahují žádné kovové součástky. Spojené státy se přitom odvolávají na nedávné případy, kdy bezpečnostní úředníci zadrželi útočníky s výbušninou až na palubě letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Zdeněk Novák

Podle amerických tajných služeb by případné útoky mohli spáchat hlavně lidé s pasy některé ze západních zemí, kteří s islamisty buď sympatizují, nebo bojovali v syrské občanské válce.

„Jednali jsme na základě rad a informací, které jsme dostali od Spojených států. Přibudou bezpečnostní kontroly pasažérů, které byly už teď poměrně přísné. Doufáme, že to nepovede k vážným prodlevám,“ řekl BBC britský ministr dopravy Patrick McLoughlin.

Bezpečnostní kontroly se zaměří hlavně na převáženou elektroniku. Podle McLoughlina se přísnější režim nemusí týkat jen terminálů, které odbavují lety do Spojených států.

Nestandardní prohlídky se prý ale dotknou jen lidí, na které padne podezření při běžných letištních kontrolách. McLoughlin také doufá, že se letadla nebudou zpožďovat a lidé se do cílových destinací dostanou včas.

Praha zatím opatření nezpřísní

Velká Británie teď nicméně nezvýší stupeň teroristické hrozby, který tak zůstává uprostřed pětibodové škály.

„Lidé, kteří se nám snaží ublížit, neustále hledají nové cesty, jak toho dosáhnout. To znamená, že i my musíme dělat nové věci, abychom naše obyvatelstvo ochránili,“ uvedl pro Independent vicepremiér Nick Clegg.

Letadlo společnosti American Airlines odlétá z londýnského letiště Heathrow (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Zatím není jasné, které další země opatření zavedou. Letištní úředníci už podrobně prohlížejí i cestující v německém Frankfurtu nad Mohanem. Pražské letiště Václava Havla ale s přísnějšími kontrolami ještě počká.

„V tuto chvíli se pro cestující v odbavovacích procesech ani v bezpečnostních pravidlech nic nemění,“ potvrdila mluvčí Eva Krejčí.

„Žádnou oficiální žádost o to, abychom zpřísnili bezpečnostní opatření na letech do Spojených států, nemáme. Samozřejmě kdybychom takovou žádost obdrželi, jsme připraveni daná opatření uvést do praxe,“ dodala. Přímo z Prahy ovšem do Spojených států létá jen jediný spoj, a to do New Yorku.

Jiří Hošek, krw, Marie Machytková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme