O titul Strom roku bojuje dvanáct finalistů, jsou mezi nimi i dva z Vysočiny

Dvě želízka v boji o Strom roku 2014 má Vysočina. Mezi dvanáctku finalistů se dostal košatý dub u Heroltic na Jihlavsku a Smírčí borovice z Nových Sadů na Žďársku. Lidé mohou hlasovat pomocí archů, ale i dárcovské DMS v hodnotě 30 korun. Peníze ze zpoplatněných hlasů poputují zpátky ke stromům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromem roku 2014 se může stát Smírčí borovice z Nových Sadů na Žďársku | Foto: Andrea Kratochvílová

Svoje kořeny zapustil dub u Heroltic na Jihlavsku zhruba před 140 lety. Od té doby dorostl do úctyhodných rozměrů.

V Herolticích je ale málo lidí, kteří o skvostu za humny vědí. Pan Miloslav patří mezi ně. „Ano, je pěkný. Mám ho dokonce někde vyfocený,“ říká pan Miloslav.

Heroltický dub dnes stojí uprostřed polí. Kdysi dávno tomu tak nebylo. Koruna stromu dávala stín unaveným tulákům na rozcestí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O heroltický dub se zajímala Olga Štrejbarová

„V tomto místě se před desítkami let sbíhaly cesty do Polné, Havlíčkova Brodu a Jihlavy. S vývojem komunikací a stavbou silnic se ale doprava přesunula jinam. Ze staré křižovatky nezbylo nic, pouze strom a pod ním nedávno opravený křížek,“ popisuje místo jeden ze zaměstnanců jihlavské radnice Radek Tulis.

Pokud se podaří, aby dub vyhrál, peníze z dárcovských SMS půjdou na jeho ošetření. Titul Strom roku bude pádným argumentem také k vytvoření cesty k vzrostlému dubu.

„Jestliže budete pro strom hlasovat, přispějete dárcovskou SMS na zdravotní řezy nebo zásahy na stromě. Pokud se mu té cti dostane a bude vyhlášen stromem roku, máme představu, že by tady mohla být i nová alej,“ dodává Tulis.

Strom z Vysočiny už jednou zvítězil

Příběh borovice v Nových Sadech se začal psát v roce 1926 rukou kronikáře Karla Broda. Podle vyprávění se pobili chasníci jdoucí od muziky a tři z nich zemřeli.

Pro dub u Heroltic stačí napsat DMS STROM1 a odeslat na číslo 87 777. Pro Smírčí borovici je kód DMS STROM4.

U cesty a na sousední mezi jim pak na památku postavili tři žulové kameny s vytesanými kříži. U jednoho z nich vyrostla osamělá borovice, která zde na rozdíl od kamenů zůstala dodnes. Na důkaz vážnosti stromu vysadily v roce 2011 rodiny z Nových Sadů kolem cesty lipovou alej.

Jednou se už stromu z Vysočiny zvítězit podařilo. Před jedenácti lety vyhrál anketu buk u kostela sv. Jakuba v Jihlavě. Památný červenolistý strom je starý více než 110 let a hlas mu tenkrát dalo přes šest tisíc lidí.

Porota letos vybírala strom roku z 85 došlých návrhů. Do finále postoupilo dvanáct dřevin. Lidé mohou posílat hlasy do 10. října.

Olga Štrejbarová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme