Jihlavskou kanalizací se valily třísky z Kronospanu. Ucpaly čističku a dostaly se do řeky

Třísky z Kronospanu ucpaly čističku odpadních vod v Jihlavě Heleníně. Znečištěná voda tekla přímo do řeky. Naštěstí se do ní nedostaly žádné nebezpečné látky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod Třebíč. Hlavní výtok z čistírny do řeky Jihlavy | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

V jihlavském Kronospanu na noční směně zkratoval kabel u sušícího bubnu sušárny. Aby nedošlo k požáru, zásobník vody vyplavil celý obsah bubnu. Množství třísek bylo tak velké, že je nezachytily jímky ve firmě a dostaly se až do kanalizace a drážního potoka.

Následně ucpaly česla v čističce, které zadržují pevné odpadky, aby nedošlo k poškození technologie čistírny. Než je pracovníci ČOV vyčistili, voda z kanalizace tekla přímo do řeky.

Důsledky řešil odpovědný odbor magistrátu města. „V tomto případě se do vody nedostaly nějaké nebezpečné látky, šlo o dřevěné piliny. V důsledku havárie nedošlo k žádným úhynům,“ ubezpečuje mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Firma Kronospan se k problému postavila čelem. Podle jednatele Jana Rudolfa šlo o zcela výjimečnou havárii. Stala se poprvé za patnáct let fungování sušičky. Přesto se na jednání s městem dohodli na přijetí jednoznačných opatření.

„Ty budou směřovat hlavně ke zvětšení objemu záchytných síťových jímek tak, aby nedocházelo k případnému zahlcení řádu. Oprava bude nákladná, očekáváme několik desítek tisíc korun. Chceme ji zrealizovat co nejdříve, v řádu dvou tří týdnů,“ plánuje Rudolf.

Škody způsobené při zásahu na čističce bude řešit její provozovatel s firmou.

Petr Palovčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme