Hokejisté jsou v pohodě, říká sběratel autogramů Jan Homolka

Asi každý, kdo se v mládí zajímal o sport, sbíral hokejové kartičky. Ti odvážnější si došli i pro podpis a některým tahle vášeň zůstala až do dospělosti. Jedním z nich je hokejový nadšenec Jan Homolka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Alexandra Ovečkina si Homolka počkal na letišti | Foto: archiv Jana Homolky

„Hlavní částí je sbírání před hotelem, kde čekáte, až hráči půjdou na trénink nebo na zápas. Pak je požádáte, jestli mají chvilku. Hokej je většinou dobrej, protože hráči jsou úplně v pohodě,“ říká Jan Homolka, který podpisy hokejistů sbírá od svých patnácti let.

„Při fotbale, když tady byl Manchester United, tak jsme neměli šanci hráče vůbec vidět, natož je požádat o autogram,“ popisuje rozdílný postoj ve dvou nejpopulárnějších sportech Homolka.

„Začal jsem v roce 1999 a sbíral jsem podpisy jen hokejistů Sparty, kam jsem odmala chodil. Pak z toho byla extraliga a následně NHL, na kterou se poslední dobou koncentruji,“ doplňuje výběr hráčů sběratel Honza.

Přehrát

00:00 / 00:00

V NHL nastoupilo asi 7000 hráčů a mám asi 4000 podpisů, pochlubil se Jan Homolka

Na podpisy nečeká jenom u českých zimních stadionů, ale vyráží i do zahraničí.

„Když jsem byl ve Vídni 2005, tak jsem za dva dny neviděl ani minutu hokeje. Oba dny jsem strávil u hotelu. Výbornou akcí je Memoriál Ivana Hlinky, kde můžete získat podpisy od talentů.“

Jsou ale destinace, které jsou prakticky nedostupné, a tak existuje i jiná cesta, jak současné ale i bývalé hráče oslovit.

„Napíšu dopis a zpáteční adresu. Někdy dám do obálky i dolar na zpáteční známku. Úspěšnost je zhruba 30%,“ vysvětluje poštovní cestu Jan Homolka.

A tak jednou za čas pošle Honza Homolka do zámoří desítky dopisů a čeká. Jeho první kroky po probuzení pak míří k poštovní schránce.

A tak se bavíme představou, jak pošťačka v Nehvizdech kousek od Prahy nosí běžnou korespondenci místním. Pak najednou k Homolkovi několik dopisů ze zámoří.

„Asi před dvěma měsíci mi přišel Larry Kwong, což je jméno, které lidem asi moc neřekne. Odehrál jeden zápas ve 40. letech za Rangers. Dohledal jsem, že v současné době je mu 92 let a je na vozíku s amputovanou nohou,“ popisuje jeden z nejcennějších podpisů sběratel Honza.

„V NHL nastoupilo asi 7000 lidí. Teď mám asi 4000 podpisů, ale spojil jsem svoji sbírku se sbírkou kolegy, který se jí chtěl zbavit,“ doplňuje Jan Homolka a už vyhlíží světový šampionát v příštím roce. Hostí ho Praha a Ostrava a jeho operačním prostorem budou znovu haly a hotely. A k číslu 4000 zase něco přiskočí.

Vojtěch Bureš, František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme