Čeští cyklisté budou mít své fanoušky i na startu Tour de France v severoanglickém Yorkshiru

Fanoušci českých sportovců se najdou po celém světě. I na místech, kde by to člověk úplně nečekal. Třeba v severoanglickém Yorkshiru budou někteří místní už za pár dní držet palce českým cyklistům. Startuje tam letošní ročník Tour de France a tamní region Calderdale se už přes 20 let druží se Strakonicemi, Blatnou, Volyní a Vodňany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci českých cyklistů v v severoanglickém Yorkshiru, zleva Anne Mitchellová, Chris O'Connor a Catherine Crowtherová. | Foto: Jiří Hošek

„Myslím, že se velmi vyplatí vyrazit na trať pěšky den předem a přespat ve stanu. Já kempuju hodně a ráda, ale teď jsem měla zraněná obě kolena, tak si na to nevěřím," přiznává opticky sedmdesátnice Anne Mitchellová.

Milovnice jihočeských dudáků si poslední rok dělá k Tour de France výstřižky. Ohledně českých jezdců panuje v Calderdale informační vakuum, ale to se prý dá rychle napravit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Díky partnerství mezi evropskými městy a regiony mohou v severoanglickém Yorkshiru, kde startuje Tour de France, počítat a s podporou části místních diváků i čeští cyklisté. Natáčel tam zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Možná si teď seženu nějaké informace třeba o tom, jaká čísla čeští závodníci mají. I když musím říct, že se naše rodina normálně o cyklistiku nezajímá. Třeba během zimní olympiády jsme vždycky zbystřili pozornost, když v Soči závodili Češi," říká učitelka na mateřské Catherine Crowtherová, které peloton Tour projede kousek od domu.

Připomíná, že škola, kam chodí její děti, si přes zabezpečenou stránku vyměňuje emaily s partnerskou školou v Česku. „Mladší britské děti si trénují psaní a komunikační dovednosti, zatímco starší české děti si takhle procvičí angličtinu. Myslím, že to je opravdu hezký vývoj našich kontaktů,“ uvažuje.

V oblasti se na počest Tour pořádá několik speciálních akcí a učitelka prý doufá, že je s rodinou všechny obrazí. „Naši kamarádi plánují uspořádat party přímo u trati závodu. Nevíme ale, jestli se tam všichni hosté dostanou kvůli všem těm uzavírkám."

„Na začátku partnerství mezi Calderdale a Strakonicemi se mě tehdejší ministr, pan Špidla zeptal, jestli se učím česky. A já mu odpověděl, že nemám absolutně žádnou motivaci, protože je nablízku vždycky nějaká mladá, krásná Češka, která je připravená překládat, tak co bych se trápil," říká hlavní postava partnerství v britském regionu, Chris O'Connor.

Československo viděl poprvé v šedesátých letech dalekohledem, když byl velitelem britského tanku v Západním Německu. Slova jako ‘makej, pojď a jeď‘ tak nejspíš bude číst jen z napsaného taháku.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme