Doma na nás budou pyšní, uvědomují si i přes prohru Bosňané

Dvacet let po ničivé a kruté občanské válce a několik týdnů po hrozivých povodních se lidé v Bosně a Hercegovině dočkali také čiré radosti. Jejich fotbalová reprezentace poprvé v dějinách postoupila na velkou akci a hned na mistrovství světa ve fotbalem poblázněné Brazílii. Prvotřídní zážitek navíc umocňuje to, že Bosňané v noci na dnešek sehráli premiéru v Riu na Maracaná proti Argentincům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asmir Begović (vpravo) zasahuje proti Messimu | Zdroj: Reuters

„Je to neuvěřitelné, začít mistrovství zápasem na největším ze všech stadionů a před zraky sedmdesáti pěti tisíc diváků a vlastně celého světa. Je to výjimečný pocit, který jsme si užili, a teď je potřeba jít dál,“ velí brankář bosenského týmu Asmir Begović.

Před zápasem přišel na trávník pro Brazilce až posvátného stadionu Maracaná, rozhlédl se po obřím amfiteátru a hlavou mu probleskly všechny těžkosti, kterými si jeho země prošla. Od války a genocidy po rozpadu Jugoslávie až po nedávné ničivé povodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

První zápas Bosny a Hercegoviny na MS sledoval reportér ČRo Jan Kaliba

„Myslíme na to neustále a je pro nás velkou motivací umožnit lidem v naší zemi, aby se dobře bavili a vykouzlit jim taky nějaký ten úsměv na tváři. Není třeba naše lidi litovat, jsme národ silných lidí se silnou vůlí a tenhle turnaj, to je naše odměna,“ říká brankář chytající v anglickém Stoke City

„Doufáme, že proti Nigérii a Íránu už začneme i vyhrávat a dokážeme co nejvíc. Ale máme oproti jiným týmům tu výhodu, že i kdyby se nám to nepovedlo, tak budou doma i tak pyšní na to, co jsme dokázali, pokud uvidí, že jsme na hřišti nechali všechno,“ vypráví gólman Begović

Messi pobláznil fanoušky i novináře, ti ho málem umačkali

Číst článek

V Bosně a Hercegovině k sobě mají hráči a fanoušci nezvykle blízko. Někteří fotbalisté jako Edin Džeko vyrůstali v obklíčeném válečném Sarajevu, jiní jako Muhamed Bešić zas bez jakékoli přetvářky hrdě reprezentují vlast, ze které ale jejich rodiče utekly a oni se tam už nenarodili.

Fanoušci je na turnaji snů chtějí vidět tolik, že byli ochotni třeba i prodat své auto a mobilní telefon jako Džemal Hajrić z amerického Hartfordu, aby měli na lístek a cestu do Brazílie. A kdo musel zůstat doma, fandí aspoň na dálku.

„Dostali jsme spoustu vzkazů, dívali jsme se na fotky, takže víme, co se doma děje a cítíme velkou podporu. Lidé v Bosně si užívají svůj první šampionát a my je nesmíme zklamat,“ uvědomuje si Asmir Begović.

Soudě podle reakcí přímo na stadionu zatím bosenští fotbalisté své fanoušky nezklamali, byť Messiho gólem prohráli s Argentinou 1:2. Ale už dali díky Ibiševićovi historicky první branku a také jim nově patří jeden nechtěný rekord - zásah obránce Kolašinace po 128 sekundách se stal nejrychlejším vlastním gólem v dějinách světových šampionátů.

Fanoušci Bosny a Hercegoviny na hlavním náměstí v Sarajevu během zápasu s Argentinou | Foto: Reuters

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme