Strany vládní koalice se stále nedohodly na oboru pro českého eurokomisaře

Koaliční strany se stále nemohou dohodnout na jménu českého eurokomisaře ani na jeho oboru působnosti. Na dnešní schůzce řešily, jestli se má český zástupce v Evropské komisi věnovat dopravě, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovacím, vnitřnímu trhu nebo energetice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Všichni koaliční partneři si i po dnešním jednání stojí za svými kandidáty – ČSSD za exministrem financí Pavlem Mertlíkem, hnutí ANO za budoucím europoslancem Pavlem Teličkou a KDU-ČSL za bývalou europoslankyní Zuzanou Roithovou.

Jméno kandidáta, který by byl mimo vládní strany, prý dnes na jednání koaliční rady nepadlo. Například šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek ale uvedl, že by se debatě o někom dalším nebránil.

Přesto se ale podle něj bude hnutí ANO především snažit přesvědčit koaliční partnery, aby podpořili Teličku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběru nového českého eurokomisaře mluvil šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

„Je to stále otevřené. My se domníváme, že náš kandidát má prostě nejlepší předpoklady, protože zná to prostředí. Na rozdíl třeba od pana Mertlíka, který se v Bruselu nepohyboval a musel by se ty věci učit,“ upozornil Faltýnek.

Sociální demokracie zdůrazňuje, že eurokomisařem by měl být člověk s politickými zkušenostmi. „Určitě budou do Evropské komise navrženi bývalí předsedové vlád, bývalí ministři. Určitě je vhodné, aby člověk, který bude v Evropské komisi, měl také určité zkušenosti z veřejného sektoru,“ vysvětlil premiér Bohuslav Sobotka.

Návrh ministra financí Andreje Babiše, aby si zástupce České republiky vybral šéf Evropské komise sám, pak Sobotka považuje za nadsázku.

Jednání v Bruselu

Koaliční rada se k debatě o eurokomisaři vrátí příští středu. Předseda vlády také potvrdil, že se dnes strany přiblížily ke konkrétnímu portfoliu pro budoucího českého eurokomisaře, přesnější ale ještě nebyl.

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o tom bude jednat i v Bruselu. Setká se tam s lucemburským expremiérem Jeanem-Claudem Junckerem, který se pravděpodobně stane příštím šéfem Evropské komise.

„Protože jedu na summit Evropské lidové strany, tedy na setkání lídrů z různých zemí, chtěl bych samozřejmě neformálně pohovořit o možném portfoliu pro našeho eventuálního eurokomisaše. Takže já si myslím, že příští středu už budeme skutečně o kus dál,“ dodal Bělobrádek.

Věra Pfeifferová, Jan Richter, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme