Proruští separatisté z východu Ukrajiny propustili zbylé pozorovatele OBSE

Čtyři pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které od konce května zadržovali proruští separatisté v Doněcku na východě Ukrajiny, jsou na svobodě. Informovala o tom OBSE na svém twitterovém účtu. Jde prý o občany Německa, Ruska, Nizozemska a Španělska. Agentura Reuters uvedla, že se jedná o tři muže a jednu ženu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z propuštěných pozorovatelů OBSE

Jeden z propuštěných pozorovatelů OBSE | Zdroj: Reuters

Vedení takzvané Doněcké lidové republiky oznámilo, že tímto krokem splnilo své sliby a závazky. Propuštění rukojmí je totiž jedním z bodů mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj upřesnil, že propuštění pozorovatelů je výsledkem pátečních konzultací se zástupci Kyjeva a OBSE v Doněcku. Upozornil ale, že ukrajinská strana prý podmínky neplní.

Další kolo rozhovorů by se podle Borodaje mohlo konat v úterý. V pondělí večer ovšem vyprší příměří, které ukrajinský prezident Petro Porošenko prodloužil o tři dny.

Ukrajinský prezident prodloužil příměří na východě země o 72 hodin

Číst článek

V noci na pátek byla propuštěna jiná čtyřčlenná skupinapozorovatelů OBSE, kterou tvořili Švýcar, Dán, Estonec a Turek. Koncem dubna pak proruští ozbrojeni zadrželi sedm pozorovatelů OBSE, mezi nimi i podplukovníka české armády Josefa Přerovského. Ze zdravotních důvodů byl nejprve propuštěn zadržovaný Švéd, zbylí členové skupiny se dostali na svobodu začátkem května.

Na některých místech ale došlo navzdory vyhlášenému klidu zbraní k přestřelkám mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci. Například kolem letiště u Kramatorsku v Doněcké oblasti údajně zahynuli nejméně tři ukrajinští vojáci.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny | Foto: Reuters

Zprávy o obětech za posledních 24 hodin se liší. Ukrajinská Rada pro bezpečnost a obranu potvrdila pět zraněných vojáků při útocích na ukrajinské pozice především kolem Slavjansku a Kramatorsku.

Podle velení takzvané protiteroristické operace byli v přestřelkách zabiti tři vojáci. Ukrajinským silám se podle stejného zdroje podařilo obnovit kontrolu nad klíčovým blokpostem číslo 1 u Slavjansku.

V Kyjevě se dnes příslušníci praporu Donbas obrátili k prezidentu Petru Porošenkovi s výzvou, aby ukončil příměří, které stejně nikdo nedodržuje, a vyhlásil na východě válečný stav.

Porošenkův mírový plán | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme