Děti se na klasických táborech nudí. Chtějí jezdit na koni, učit se angličtinu nebo točit filmy

V pátek dostanou školáci vysvědčení a dva měsíce se dobrovolně nepřiblíží k aktovce a penálu. Děti sice stále o prázdninách jezdí pod stany na tábor, ne všem se ale líbí spát na karimatce. A ani nemusejí, možností mají mnohem víc. Jsou i tábory, kam můžou děti docházet každý den.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský tábor v Žimrovicích na Opavsku

Dětský tábor v Žimrovicích na Opavsku | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Zpívat táborové písničky, spát pod stanem, péct buřty na ohni a plnit všemožné bobříky - to je stále prázdninovou zábavou mnoha dětí. Třeba šestnáctiletý Jakub, který jezdí na tábory od první třídy, si pochvaluje nové zážitky: „Není to stereotyp jako v Praze, je to něco jiného, změna.“

Jedenáctiletá Johana jela také na tábor poprvé v šesti letech. Líbí se jí, že může vyvádět se svými kamarádkami, i když každý rok nejdřív říká, že nikam nepojede:

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětských táborech natáčela redaktorka Eliška Malínská

„Říkám, že už nikdy nepojedu. Vždycky se tam strašně zflákám, třeba nalétnu obličejem do stromu, mám odřené nohy, ale zase mě to baví.“

Doba se ale změnila, a děti už se nespokojí jen tak s něčím - chtějí jezdit na koních, hrát divadlo, točit filmy, tancovat nebo se učit angličtinu. A spát ve spacáku některé z nich už zrovna moc nezajímá. Potvrzuje to Robert Münzberger, který vede tábor na Soumarském mostě na Šumavě:

„Náš případ je třeba ten, že tam není teplá voda a elektřina. To je důvod, proč dětí na klasických táborech ubývá. Děti podle mě více láká tábor s angličtinou nebo s počítači než 14 dní v přírodě ve stanu.“

Dětský tábor na Divokém západě | Foto: Ľubomír Smatana

Naopak čeští skauti a skautky jezdí na klasické tábory ve velkém. Junák jich letos pořádá asi tisíc a pojede na ně zhruba pětadvacet tisíc dětí. Mluvčí skautů Jitka Taussiková říká, že zájem dětí roste:

„Přikládáme to tomu, že rodiče hledají pro své děti kvalitní volnočasovou aktivitu. Skautí tábor je pak vyvrcholením roční skautské činnosti. Jeho největší výhoda, kromě toho, že je velice levný, spočívá v tom, že dítě jede na tábor s dětmi, které zná, a s vedoucími, kterým důvěřuje a kterého znají také jeho rodiče.“

Oblíbené jsou i příměstské tábory

Pro děti, které nechtějí být delší dobu bez rodičů, počítačů a mobilů, jsou příměstské tábory. Sice jsou přes den pryč a mají naplánovaný program, spí ale doma. Jiří Látal, který pořádá tábory na Olomoucku, říká, že nejdůležitější je, jestli děti vůbec jet chtějí:

„Tam je čistě jen zájem dětí, protože ceny příměstských táborů se alespoň na Olomoucku pohybují od 1100 po 1500 korun. Pokud to dítě chce, rodiče si peníze určitě najdou.“

Nejlevnější příměstské tábory se dají pořídit za sto dvacet korun na den. Týden vyjde u skautů zhruba na tisícovku.

Za specializované musí rodiče připlatit, třeba paintballový stojí skoro čtyři tisíce, zumba tábor potom okolo pěti tisíc korun. Rodiče ale nemusí platit celou částku - někteří zaměstnavatelé a pojišťovny na tábory přispívají.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme