Broumov řeší problém s únikem vody z rozvodů. Lidem se nelíbí, že zaplatí víc

Město Broumov řeší problém s únikem vody z rozvodů. Asi 500 domácností totiž nahlásilo o 28 procent méně vody, než jim společnost Tepelné hospodářství ve skutečnosti dodala. Rozdíl teď lidé musí zaplatit a to se jim nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím každou kapku nemusíme počítat... | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Gerhard Vodochodský žije na broumovském sídlišti Křinice už 42 let. S manželkou patří mezi zhruba patnáct stovek lidí, kterých se zdražení týká.

„Každá rodina má své měřáky, tak by to mohli zjistit, když nám to odečítají,“ podotýká pan Vodochodský.

Rozdíl mezi nahlášenou a skutečnou spotřebou bývá v jiných městech kolem 15 procent. Vzniká třeba tím, že lidem kapou kohoutky, ale měřidla tak pozvolný odběr vody nezaznamenají. V jiných domech se zase stává, že například v úklidové místnosti měřidlo chybí, a tím pádem dům odebere víc vody, než ve skutečnosti spotřeboval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří lidé v Broumově si stěžují na zdražení teplé vody. O důvody se zajímal reportér Václav Plecháček

Osmadvacetiprocentní rozdíl, což je v tomhle případě téměř pět tisíc kubíků, už je ale extrémní - nejvyšší v historii Broumova.

„To je pro nás velmi nepříjemná situace, kterou jsme zjistili po odevzdání všech hlášení o odběru. Musíme se s tím nějakým způsobem vyrovnat,“ říká jednatel městské společnosti Tepelné hospodářství Jiří Ringel.

Hlavní důvody tak velkého rozdílu mohou být dva. Tím prvním jsou černé odběry, popřípadě různě upravená měřidla. Tím druhým a při zmíněném množství asi pravděpodobnějším je únik vody v rozvodech.

„Problém je v tom, že jestli tady únik je, tak je relativně malý. Nikde za celou dobu na tom konkrétním sídlišti nebylo pozorováno žádné místo, které by bylo podmáčené nebo něco podobného,“ upozorňuje Jiří Ringel.

Město bude pátrat po místě případného úniku

Město tak zatím jen vytipovalo dvě místa, na kterých ještě teď v červenci těžká technika odkryje zeminu, aby bylo možné fyzicky zjistit, jestli voda neuniká.

„Bohužel technicky řešitelné nějakým jednodušším způsobem to možné není. Rozvod se musí vykopat a podívat se, jestli na tom místě nedochází k nějakému úniku vody,“ vysvětluje jednatel Tepelného hospodářství.

Jiří Ringel současně potvrdil, že pokud by se něco takového prokázalo, lidé by v příštím vyúčtování dostali poměrnou část svých peněz zpět.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme