V Putimově promítnou dokument o natáčení trezorového filmu Smuteční slavnost

Putimov na Pelhřimovsku si připomene dobu normalizace a vzniku trezorového film Smuteční slavnost. Putimovský rodák David Bumbálek natočil dokument o osudech snímku z roku 1969, který byl poprvé veřejně promítán až po roce 1989. Na dnešní premiéru přijede i scénáristka Eva Kantůrková a hlavní herecká hvězda Jaroslava Tichá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamera. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

„Tam je takový paradox, že zakázané filmy v žádném trezoru nebyly. Úžasné je, že byly označené červeným pruhem. Stejným označením označovali nacisté politické vězně v koncentračních táborech,“ říká David Bumbálek.

Děj trezorového filmu se odehrával na návsi v Putimově. Kaplička i rybníček pod ní jsou stále na stejném místě, akorát stromy jsou o něco větší. Obec s tím, že v ní byl natočen trezorový film podle Bumbálka velký problém neměla.

Označení trezorový film se užívalo během komunistického režimu pro filmy, které se nesměly promítat, a to z důvodu údajně neblahého vlivu na společnost.

„Lidi tak nějak vnímali to téma, protože něco podobnému se i tady dělo,“ vysvětluje režisér nového dokumentu.

Okolnosti vzniku filmu o natáčení v Putimově nebyly úplně jednoduché. „Nejdříve jsem oslovil paní Kantůrkovou, která byla velice ochotná mi pomoct. Nicméně ze začátku se nechtěla nechat natočit. A nakonec se mi podařilo paní Kantůrkovou přesvědčit, za což jsem velice rád,“ doplňuje Bumbálek.

Trezorový film Smuteční slavnost, který líčí vystěhování odbojného sedláka a jeho pohřeb o několik let později ve vesnici, kam se nikdy nesměl vrátit, se natáčel nejen v Putimově, ale také v Pelhřimově a Rychnově.

Petr Palovčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme