Kerry zahájil cestu po Blízkém východě v Káhiře. ISIL podle něj ohrožuje celý region

Bojovníci z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) jsou podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho hrozbou nejen pro Irák, ale pro celý region. Kerry to řekl dnes v Káhiře. Americký ministr zahraničí odjel na Blízký východ jednat o řešení irácké krize. To mají podle něj v rukou především iráčtí politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry během návštěvy v Egyptě | Zdroj: Reuters

Iráčané si musí podle Kerryho sami najít politické vedení, které bude zastupovat všechny občany.

„Toto je kritický moment, kdy musíme naléhat na irácké politiky, aby se povznesli nad sektářské motivace a vytvořili vládu, která bude jednotná ve snaze pochopit potřeby všech Iráčanů,“ řekl Kerry v Káhiře.

I Irák by měl Kerry při své cestě po Blízkém východě a Evropě navštívit. Spojené státy však podle něj nebudou do výběru irácké reprezentace nijak zasahovat.

V konfliktu v Iráku vystupují tři nejviditelnější skupiny – vládnoucí šíité, sunnitští radikálové a také Kurdové.

Největší střety jsou mezi prvními dvěma zmíněnými. V posledních dnech slavili úspěchy zejména islámští radikálové. O víkendu obsadili další čtyři města v západoirácké provincii Anbár.

V některých dobytých oblastech v Iráku už údajně začali islámští radikálové vynucovat na tamních obyvatelích dodržování islámského práva. Agentuře AFP to řekli někteří z obyvatel Mosulu, který ozbrojenci z ISIL dobyli minulý týden.

Islamisté zveřejnili nových 16 pravidel, mimo jiné zakázali prodej a konzumaci alkoholu, ale také tabáku. Ženy se mají náležitě oblékat a zůstat radši doma. Povoleno není ani uctívat žádné idoly – z toho důvodu islamisté svrhli i sochy slavných básníků.

Silvie Třeslínová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme