Rasová tolerance v Brazílii je mýtus, přiznávají místní úředníci
Někteří Brazilci se rádi chlubí tím, že v jejich zemi neexistuje kromě terorismu ani rasismus. Jenže mnohé případy potvrzují pravý opak – a vyprávět by mohli i fotbalisté černé pleti. Přitom právě černošské obyvatelstvo přispělo do směsi zvané brazilská kultura víc než původní obyvatelé – indiáni.
Náměstí města Salvador obklopené barokními kostely spaluje tropické slunce. Uprostřed na černobílé dlažbě přivezené z Portugalska předvádějí místní obyvatelé turistům capoeiru.
„Je to zároveň tanec a zároveň boj, říká takzvaný mistr capoeiry, který si říká King Kong. „Vznikla mezi otroky, kteří měli zakázáno cvičit bojové umění, tak dělali, že tancují,“ vysvětluje.
Capoeira je dnes celosvětovým symbolem Brazílie. Stejně jako samba. I ta vznikla z tradic, které si přivezli z Afriky černošští otroci.
Lidé černé barvy ale stále pociťují rasismus. Za stejnou práci podle studií dostávají méně peněz než bílí. A předsudky se pěstují už v dětech ve škole:
„V učebnicích se dodnes píše o tom, jak jsou černé děti ošklivé, nepíše se nic o historii černošského obyvatelstva před otroctvím, jako by před tím neexistovala historie Afriky, se svými impérii a královstvími,“ říká Trícia Calmonová z místního ministerstva pro boj proti rasismu.
Právě v Salvadoru, ve státě Bahía, vznikl první takový úřad v Brazílii a to teprve před pár lety. Pouze několik let platí kvóty pro obyvatelstvo s černošskými kořeny. Brazílie ale nikdy neměla rasistické zákony jako třeba Jihoafrická republika.
Útoky zažili Pelé i Neymar
„Říkalo se dokonce to, že když máš peníze, je pryč všechen rasismus. A není to tak. Pelé trpěl rasistickými útoky, Ronaldinho, dokonce i Neymar. A přitom peníze mají,“ vidí situaci místní ministr pro rasovou rovnost Raimund Nascimento.
Rasistické narážky teď kolují brazilským internetem i na adresu kolumbijského obránce, který zranil brazilského Neymara. A přestože 60 procent Brazilců má v sobě černošskou krev, bílí nadále dominují v reklamách, na módních molech a v telenovelách.
Na stadionech mezi brazilskými fanoušky při mistrovství světa černoši téměř nejsou. Nic s tím neudělalo ani volání brazilské prezidentky proti rasismu, ani kampaň FIFA.
Mistr capoeiry ze Salvadoru to ale vidí pragmaticky: „Tebe někdo bodne, mě někdo bodne, a bude nás to oba bolet stejně. I když jsi bílý. A když umřeme, pochovají tebe i mě do stejné díry v zemi.“