Za služby mobilních hospiců si Češi musí připlatit. Ministerstvo to chce změnit

Mobilní hospicy zajišťují péči o nevyléčitelně nemocné lidi přímo v domácnosti. Pomáhají nejen umírajícím, ale i jejich rodinám. Pokud chce někdo takovou službu využít, musí si připlatit z vlastní kapsy. Ze zhruba třiceti takových zařízení z celého Česka totiž žádné nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolnice Jana s pacienty | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Vlastně po celé čtyři roky, co fungujeme jako hospic, se snažíme uzavřít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, ale zatím se nám to nepodařilo. I na základě toho, že jsme vyhráli výběrové řízení na krajském úřadě pro poskytování této specializované péče, přesto s námi odmítly pojišťovny smlouvu uzavřít," popisuje Jana Špačková Chalupská, vedoucí domácího hospicu Jordán v Táboře.

Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna argumentuje tím, že péči o umírající v domácím prostředí má zajištěnou prostřednictvím praktických lékařů a agentur domácí péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o situaci kolem mobilních hospiců zjišťovala Eva Rajlichová

Před dvěma lety do platného seznamu zdravotních výkonů zařadila i paliativní medicínu - obor, který se soustředí na důstojné dožití lidí s nevyléčitelnou diagnózou.

Žádný ze zhruba 30 mobilních hospiců z celé republiky ale smlouvu se zdravotní pojišťovnou nemá.

„Ve chvíli, kdy tým mobilní paliativní péče by podle metodiky pojišťovny dostal smlouvu, stává se takzvanou vyžádanou péčí,“ vysvětluje Marek Uhlíř z hospicového sdružení Cesta domů.

„Představme si konkrétní situaci. V sobotu večer zavolá pacient, že začal krvácet nebo má horečku, v tuhle chvíli tam náš tým může vyjet. Ale když bychom byli vázáni smlouvou s pojišťovnou, tak bychom museli získat souhlas praktického lékaře k tomu, abychom tam mohli vyjet, což je absurdní," dodává.

Složitou situaci okolo zmiňované domácí péče o umírající si úředníci uvědomují.

„Financování domácí paliativní péče je teď předmětem jednání mezi ministerstvem, pojišťovnami a odbornými společnostmi. V prvé řadě je potřeba na jistých pilotních programech a projektech určit metodiku úhrad a financování paliativní péče vůbec,“ říká Dana Šalamunová z ministerstva zdravotnictví.

Až 80 procent Čechů by chtělo umírat doma. Většina ale zemře v nemocnicích

Číst článek

A právě ono financování bude asi nejsložitější. Už teď v metodice VZP existují dva kódy, podle kterých by se dala paliativní péče lékaře v terénu hradit. Marek Uhlíř z Cesty domů o jejich účelnosti pochybuje.

„Ve skutečnosti je úhrada nastavená tak, že by podporovala mít pacienty, kteří nejsou klinicky nároční, a dělat u nich co nejvíc návštěv, přestože ten pacient je nepotřebuje a ani my je nepotřebujeme,“ myslí si.

Pokud by se povedlo najít společnou řeč, pojišťovny by mohly ve výsledku ušetřit. Péče o umírajícího v domácím prostředí vyjde na den zhruba na 1900 korun, za den na lůžku v nemocnici se platí i 3500 korun.

Eva Rajlichová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme