Dopravní letadla se v Barceloně málem srazila. Nehoda nehrozila, tvrdí španělské úřady

Na barcelonském letišti se skoro srazila dvě dopravní letadla. Zatímco jedno přejíždělo přes ranvej, druhé na tutéž dráhu přistávalo. Španělské úřady tvrdí, že srážka nehrozila, letadla prý mezi sebou měla dostatečný rozestup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště, letadlo, České aerolinie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Internetem se šíří video, které zachycuje nebezpečnou situaci na letišti v Barceloně. Pilot přistávajícího ruského Boeingu 767 se na poslední chvíli rozhodl stroj znovu zvednout. Snažil se tak vyhnout argentinskému letadlu jedoucímu po ranveji.

Podle pilota a publicisty Ladislava Kellera není běžné, že se letouny dostávají do takové blízkosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci, ke které došlo na letišti v Barceloně, přiblížil pilot a publicista Ladislav Keller

„Jde o nebezpečnou situaci, kde srážka vzniknout mohla, proto se to bude vyšetřovat. Odborně se tomu říká runway incursion čili neoprávněný vstup na dráhu,“ vysvětluje Keller.

Manévr, který provedl pilot přistávajícího letounu společnosti UTair, byl podle něj proveden brilantně.

„Nejde o riskantní manévr. Postup nezdařeného přiblížení se cvičí na simulátorech. Čas od času ho posádka musí provést i ve skutečnosti. Tuto situaci jsem za svůj letecký život zažil mnohokrát,“ dodává Ladislav Keller.

Vyšetřovatelé budou nejspíše zjišťovat, na čí straně je vina. Zodpovědný by mohl být dispečer v případě, že dal povolení ke vstupu na dráhu. Chybu mohla udělat také posádka letadla, která nerespektovala pokyny dispečera a nezastavila před dráhou.

Tea Veseláková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme