TdF vzpomíná na boje 1. světové války. Někteří cyklisté nosí na dresech vlčí máky

Nejlepší cyklisty světa zahlédnete v těchto dnech na jedněch z nejsmutnějších míst planety. Při Tour de France projížděli Belgií a čeká je severní Francie, tedy místa, kde se před sto lety odehrávaly úplně jiné bitvy než ty sportovní. Dlouhé a kruté boje první světové války. A také ty si na nejslavnějším cyklistickém závodě světa letos připomínají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlčí mák na dresu Omega Pharma-Quick Step | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Mladý voják prochází v klipu promítaném na náměstí v belgických Yprách místy první světové války. Chodí po polích, zákopech, rozhlíží se na vojenských hřbitovech. V této oblasti zahynulo jen v létě a na podzim roku 1917 na 750 000 lidí. I proto startovala 5. etapa Tour de France právě tam.

„Chceme tím i říct, že válka už není v naší krásné Evropě nikdy vítaná. A není to jen tento vzkaz. Několikrát tu přejíždíme frontové linie, což nám připomíná, že ve více než stoleté historii byly jen dvě pauzy, kdy se Tour zastavila. Pokaždé kvůli válce. První a druhé světové,“ pronesl ředitel Tour de France Christian Prudhomme v belgických Yprách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlčí máky, symbol válečných veteránů, mají na dresech i někteří cyklisté

V městě, u kterého například Britové v jediné minutě zabili nastraženými minami 10 000 Němců, kteří zde naopak poprvé ve velkém použili bojový plyn. A krásné město mu rázem dalo smutné jméno.

Na vzorně upravovaných vojenských hřbitovech viditelných od tratě závodu kvetou vlčí máky. Tento symbol válečných veteránů hrdě vozí na rukávu svých dresů i tým Omega Pharma-Quick Step.

„Rozhodli jsme se vzdát hold obětem první světové války. Právě tady v Belgii, kde byla spousta bojů a kde zemřela spousta lidí. Je důležité je uctít, aby se na ně nezapomnělo,“ vysvětluje mluvčí týmu Alessandro Tegner.

Na bojištích 1. světové války umírali i šampioni Tour

V první světové válce zahynuli i tři cyklisté, kteří předtím vyhráli Tour de France - Lucien Petit-Breton, Octave Lapize a François Faber. Dva Francouzi a Lucemburčan. Ale vlčí mák na rukávu vozí také Němec a Italové.

„Máme v týmu 13 různých národností. A myslíme si, že sport je vždycky něco, co lidi spojuje, ne rozděluje. A náš tým je příkladem současnosti. Toho, že lidé mohou žít a fungovat spolu. Je to v umění toho, být k sobě milí,“ říká Alessandro Tegner.

Jen v 6. etapě projedou cyklisté kolem 69 míst připomínajících kruté boje 1. světové války.

Vizitka cyklistického etapového závodu Tour de France 2014 | Foto: ČTK

Tomáš Kohout, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme