Exposlanci ANO peníze na charitu neposlali. Udělá to za ně Babiš

Exposlanci ANO Miloslav Bačiak a Jan Sobotka ani po půl roce nevěnovali peníze na dobročinné účely, jak je k tomu hnutí vyzvalo. Poslanecký mandát jim náležel jen měsíc, a ve Sněmovně nikdy nezasedli. Přesto inkasovali jeden 150 tisíc a druhý kolem 70 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Své mandáty oba poslanci složili loni v listopadu. Hnutí ANO je vyzvalo, aby peníze do konce června věnovali na dobročinné účely. To ale neudělali.

„Budu posílat na charitu, jedná se o Želivský klášter. Pokud se domluvíme, asi dám celou částku převodem,“ tvrdil exposlanec Bačiak ještě letos v březnu.

Klášteru Želiv měl poslat víc než 150 tisíc korun, které inkasoval ze sněmovny. Jenže to ani po třech měsících od svého slibu neudělal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v kauze sledoval reportér Jaroslav Gavenda

„Mohu potvrdit, že nám nepřišly žádné peníze od pana docenta Bačiaka. Ale musím dodat, že tady byl před měsícem v kostele a říkal mi: Já vám ty peníze, co jsem vám slíbil, určitě pošlu,“ říká opat Jáchym Jaroslav Šimek.

Proč peníze na klášterní účet dosud nepoukázal, ani dokdy to chce zvládnout, nechtěl Bačiak upřesnit. Po telefonu pouze řekl, že už je to jeho soukromá věc.

Podobně celou záležitost vnímá i Jan Sobotka. Také on opustil sněmovní lavice ještě dřív, než se dolní komora po loňských volbách vůbec poprvé sešla. Aniž by jedinkrát hlasoval nebo něco rozhodl, přišel si na 70 tisíc korun. Ani on neřekl, jestli peníze na dobročinné účely poslal.

Za oba exposlance proto peníze na charitu pošle ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

„Konkrétně částka 62 tisíc korun půjde na handicapované děti a dospělé a částka 150 tisíc korun za pana Bačiaka půjde na konto Želivského kláštera,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme