Běchovice mají novou zbrojnici pro dobrovolné hasiče, na podzim se chystá další v Řepích

Novou hasičskou zbrojnici otevřeli v úterý v Běchovicích. Do budovy se vejdou auta i potřebná technika pro dobrovolné hasiče, kteří pokrývají východní okraj Prahy. Nová základna má i tréninkovou horolezeckou stěnu a stání pro tři vozy. Podobná stanice vznikne na podzim v Řepích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hráz Syrovického rybníka - hasičské auto | Foto: Michal Malý

Otevření nové hasičské zbrojnice v Běchovicích se zúčastnili profesionální i dobrovolní hasiči. Právě těm je určená. Jak nová budova vypadá, popisuje velitel místního sboru hasičů Tomáš Hrubý:

„Šablony šupinaté a červená barva. Je to kombinované s černou. Myslím, že je to dost povedené. Máme tam postavenou i tréninkovou horolezeckou stěnu, jsou tu tři výjezdové stání. Je to dnes dělané podle norem Evropské unie.“

Podle něj místní hasiči před otevřením zbrojnice pracovali v nevyhovujících podmínkách. Problém byl třeba při povodních, kdy museli zasáhnout okamžitě. Proto bylo nutné spát i žít pohromadě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové hasičské stanici natáčel redaktor Jan Charvát

„Museli jsme tu spát u kamaráda, který tady má restauraci, samozřejmě bez alkoholu. Museli jsme spát na zemi a ve spacáku. Protože v případě, že vám operační ze sto padesátky vyhlásí pohotovost, tak jednotka musí být schopná do dvou minut vyjet, což pro nás znamenalo, že si nemůžeme jít domů lehnout,“ upřesňuje Hrubý.

V Praze najdeme několik desítek sborů dobrovolných hasičů, připomíná Václav Šimek, náměstek starosty městského sdružení dobrovolných hasičů:

„Máme čtyřicet dobrovolných sborů, z toho 34 z nich mají jednotky a vyjíždějí k ohňům a zásahům. Máme spoustu městských částí, kde dobrovolní hasiči nejsou. Tady v Praze máme výhodu, že profesionální hasiči mají stanice celkem hustě pokryté. Ale zas na počet obyvatel a na to, jaká je tu požární zátěž, mohlo by být dobrovolných a profesionálních hasičů víc.“

Dojezdové časy se zkrátí

Všechny jednotky dobrovolných hasičů jsou v okrajových částech města. Pouze jedna je v centru - na Praze 1. Nová stanice v Běchovicích může zkrátit dojezdové časy hasičských aut, potvrzuje Václav Janouský, vedoucí oddělení integrovaného záchranného sboru hlavního města:

„Jsou oblasti na území hlavního města Prahy, které nejsou zcela pokryty v rámci dojezdových časů, právě v okolí Běchovic, Klánovic, Újezda. Proto jsme rádi, že tu byla nová hasičská zbrojnice otevřena.“

Praha při financování hasičů nemůže využít evropské dotace. I tak techniku kupují pravidelně: "Jsou to hlavně cisternové automobilové stříkačky. Pořizujeme je od státu,“ potvrzuje Janouský.

Dobrovolní hasiči na podzim dostanou novou základnu. V září nebo v říjnu vznikne v Řepích. Bude ještě rozsáhlejší než základna v Běchovicích. Pojme čtyři hasičská auta.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme