Živnostníci budou muset od příštího roku podávat daňová přiznání elektronicky

Podnikatelé by se měli připravit na to, že od příštího roku budou muset podávat daňové přiznání elektronicky. Vstoupí totiž v platnost novela takzvaného daňového řádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad, daňové přiznání, daně | Foto: Filip Jandourek

Daňový řád je už schválený a prvního ledna příštího roku vstoupí v platnost. A to včetně nového paragrafu 72/4, který právě říká, kdo bude muset podávat svá daňová přiznání elektronicky.

Popisuje to mluvčí generálního finančního ředitelství Petra Petlachová:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové povinnosti OSVČ mluvila Jitka Hanžlová

„Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zřízenou datovou schránku. Nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen k podání přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádného daňového přiznání a dodatečného daňového přiznání učinit pouze elektronicky datovou zprávou.“

Od ledna musejí mít datové schránky všechny OSVČ

Ten, kdo nemá datovou schránku, sice může odevzdávat daňové přiznání v papírové podobě, avšak od prvního ledna příštího roku už by měla platit povinnost mít datové schránky pro všechny živnostníky - tedy OSVČ.

Měli by ji používat k tomu, aby Správě sociálního zabezpečení posílali svůj přehled o příjmech a výdajích, a tento přehled budou posílat také elektronicky.

Tím pádem se velice rozroste počet těch, kdo mají datovou schránku a budou tak muset posílat i daňová přiznání. Nikoli na papíře, ale elektronicky.

Nebudou to však muset dělat jen přes datovou schránku, protože možností je více.

„Datová zpráva musí být ve správcem daně určeném formátu a struktuře,“ říká mluvčí generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

„A musí být odeslána buď prostřednictvím datové schránky, nebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky, anebo podepsaná uznávaným elektronickým podpisem.“

Stanovený formát a struktura datové zprávy je na internetových stránkách finanční správy na adrese www.financnisprava.cz.

Finanční úřad, daně, daň, daňové přiznání, formulář (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme