Dovolenou v Rakousku můžete strávit třeba u 'bionýrů'. Bio je tu i pivo

Rakousko nabízí hodně typů dovolené, včetně té s přívlastkem „bio“. Vedle biohotelů a biopensionů, na které můžete tu a tam narazit, existuje i jeden celý bioregion. Je to v Ramsau nedaleko oblíbeného cíle českých turistů – Dachsteinu. Desítka tamních podniků byla kdysi první svého druhu v celém Rakousku, proto si říkají „bionýři“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biofarma Georga Bergera v rakouském Ramsau | Foto: Vojtěch Berger

Když Georg Berger před 15 lety začínal lákat turisty na biodovolenou, byl v širokém okolí raritou.

„Lidé bio neznali a byl problém sehnat kvalitní dodavatele bioproduktů,“ říká Georg, který měl to štěstí, že biopensionu od začátku propadla i jeho žena Claudia.

Podle Claudie jakmile jednou vsadili na biopřístup, už nevedla cesta zpátky. Nároky se stále jenom zvyšovaly. Přísné kontroly, které předcházely získání oficiálního biocertifikátu, a hlavně nároční hosté, kteří jsou podle Georga ještě přísnější než samotní kontroloři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na biofarmě, kde nabízejí také biodovolenou, se byl v rakouském Ramsau podívat zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Bio není jenom zdravé jídlo, je to životní přístup, trvale udržitelná turistika. Proto je náš pension energeticky soběstačný ze solárních panelů a proto jsme předělali vytápění na dřevní štěpku,“ vysvětluje Georg.

Penzion Georga a Claudie Bergerových servíruje svým hostům stoprocentní biojídlo - od koření až po pivo, které v duchu biozásad vaří pivovar v nedalekém Schladmingu. Penzion je také samostatný v produkci mléka i masa.

Jak říká Georg, noc v obyčejném pokoji tu stojí kolem 45 eur, biopension tedy není výrazně dražší než obyčejná konkurence. Ale kromě biopřístupu lákají Bergerovi hosty i na něco úplně jiného - na společné jódlování.

Biofarma Georga Bergera v rakouském Ramsau | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme