Státy BRICS podepsaly v Brazílii dohodu o vzniku vlastní rozvojové banky

Jen co v Brazílii skončilo mistrovství světa ve fotbale, už se tam koná další světová akce. Nedívají se na ni sice stovky milionů lidí u televize a nemá takovou tradici, ale může přinést do globální ekonomiky a politiky zajímavé změny. V brazilské Fortaleze se sešlo pět hlav států, které mají dohromady tři miliardy lidí a chtějí předehnat rozvinuté země. Například tím, že podepsali dohodu o vlastní investiční bance.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politické špičky zemí skupiny BRICS jednají v Brazílii

Politické špičky zemí skupiny BRICS jednají v Brazílii | Zdroj: Reuters

Velká investiční banka má být alternativou jak Mezinárodního měnového fondu, který doposud pomáhal státům z krizí a zasahoval také v předlužené Evropě, tak Světové bance.

Každý z pěti států skupiny BRICS, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR, vloží počáteční kapitál 10 miliard dolarů. V budoucnu by to ale mělo být dvakrát tolik, tedy 100 miliard dolarů na půjčky a dalších 100 miliard na pomoc státům, které se kvůli ekonomickým výkyvům a krizím dostanou do potíží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit zemí skupiny BRICS sleduje v Brazílii zpravodaj David Koubek

Podle komentářů odborníků to má být protiváha Spojeným státům, které hodně ovlivňují MMF i Světovou banku, a zájem na tom má prý hlavně Čína.

Pět členů skupiny sice spojuje určitá rivalita vůči rozvinutému světu, jmenovitě Evropské unii a Spojeným státům, ale jinak má každá země jiné hodnoty, například co se týče demokracie a pohledu na lidská práva. Tentokrát však jde skutečně o peníze.

Blok zemí spolu nespolupracuje jen na státnických obědech a večeřích. Od minulého summitu v Johannesburgu totiž fungují pravidelné telekonference významných podnikatelů ze zemí BRICS, kteří se dohadují, co by pomohlo vzájemnému obchodu, a dnes seznam svých nápadů předali právě politikům. Chtějí třeba usnadnit směnu jednotlivých národních měn, aby nemuseli všechno měnit přes dolary nebo eura.

Kritiky za Ukrajinu se Putin nedočká

Pozornost se ve Fortaleze zaměřuje i na ruského prezidenta Vladimira Putina, mimo jiné kvůli krizi na Ukrajině, kterou chce Rusko řešit v OSN. Státy BRICS se na summitu o tomto tématu zmíní, ale podle informací z jednání zůstanou neutrální. Dál se tak potvrzuje, že třeba v Brazílii už Západ spojence moc hledat nemůže.

Putina přijala brazilská prezidentka Dilma Rousseffová už před začátkem summitu. Předala mu pořadatelskou štafetu mistrovství světa ve fotbale a potom s ním jednala i v hlavním městě Brasílii. Obě země tam podepsaly dohodu o systému protivzdušné obrany, který by Rusko mělo Brazílii dodat.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme