Stát zaplatí padlým vojákům pohřeb, pozůstalým vyplatí milionovou kompenzaci

Děti a manželky vojáků padlých v Afghánistánu by měly od státu dostat zhruba milionové odškodnění. Pravidelně budou pobírat měsíční výživné a také vdovský nebo sirotčí důchod. Armáda počítá i s vyznamenáním zabitých vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na budově Generálního štábu Armády ČR v Praze byla kvůli smrti čtyř českých vojáků v Afghánistánu stažena vlajka na půl žerdi | Zdroj: ČTK

Pozůstalí dostanou kromě jiného proplacenu dovolenou padlého člena rodiny, jeho poslední plat nebo náhrady za služební cesty.

„Je připravený celý systém opatření k pomoci, a to v té oficiální úrovni. Nepsaným pravidlem je hluboká solidarita mezi vojáky,“ uvedl náčelník Generálního štábu Petr Pavel. Armáda má podle něj vypracovaný systém i pro rodiny nesezdaných vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zacházení státu s válečnými veterány mluvil předseda Svazu válečných veteránů Pavel Budínský. (Ne)Popularita české armády byla tématem pro analytika Libora Stejskala ze střediska bezpečnostní politiky FSV UK

Pomoc státu má zřejmě jisté rezervy. Naznačuje to alespoň Miroslav Lidinský, který byl těžce zraněn před sedmi lety v Afghánistánu: „Nechtěl bych to ve světle těchto velmi tragických událostí rozebírat.“

Podle vojenského kaplana Jaroslava Kníchala, který pozůstalým oznamuje smutné zprávy, finanční kompenzace ztrátu blízkého člověka nenahradí.

„Někdo se může schoulit do klubíčka. Někdo potřebuje podržet za ruce. Někdo potřebuje obejmout,“ popsal Kníchal.

Armáda je připravená pozůstalým nabídnout vojenský pohřeb. Nezávisle na jejich rozhodnutí poslední rozloučení zaplatí.

Pro zabité české vojáky ve středu odletí do Afghánistánu vojenský speciál

Číst článek

Upřímnou soustrast rodinám vojáků vyslovili politici ze všech sněmovních i senátních stran. Hluboký soucit a úctu k boji padlých českých vojáků proti mezinárodnímu terorismu vyjádřil také prezident Miloš Zeman.

„Chtěl bych říci, že nezemřeli zbytečně, protože v Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu, kromě již známých útoků v New Yorku bych chtěl připomenout útoky v Londýně, v Madridu, ale také v Bombaji,“ upozornil prezident.

Afghánci se shromažďují na místě úterního sebevražedného útoku | Foto: ČTK/AP, Rahmat Gul

V 5.15 našeho času došlo u afghánského Bagrámu k výbuchu nástražného zařízení. Sebevražedný atentátník ho skryl ve vestě a vmísil se do davu lidí, se kterými vojáci na místě komunikovali. Čtyři české vojáky zabil. Jednoho vážně zranil, není však v bezprostředním ohrožení života. K atentátu se přihlásilo hnutí Tálibán.

Nezemřeli zbytečně, řekl Zeman o padlých vojácích. O misi bude možná jednat sněmovna

Číst článek

Pro ostatky čtyř mrtvých vojáků bude ve středu vypraven letecký speciál, podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla by se měl vrátit ve čtvrtek. Příletu ostatků na vojenské letiště v Praze-Kbelích se zúčastní prezident osobně.

Afghánistán - Přehled úmrtí zahraničních vojáků (stav k 13. 7. 2014) | Foto: ČTK

Květa Moravcová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme