Huml: Kvitová nežije v Česku, měla by přijít o občanství. Absurdní, reaguje prezident ČTS

Na sociální síti Facebook se objevil názor, že by dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová mohla být zbavena českého občanství, protože jako mnozí jiní tenisté kvůli výhodnějším daním žije v Monaku. Jedním z těch, kdo se k podobné myšlence hlásí, je poslanec za ČSSD a dříve za Věci veřejné Stanislav Huml. Rodačka z Fulneku za vítězství ve Wimbledonu získá tři miliony dolarů, v přepočtu asi 60 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kvitová podruhé vyhrála Wimbledon | Foto: Reuters

Publicista a komentátor deníku Referendum Petr Pospíchal ještě předtím, než se problematika dostala na sociální sítě, napsal pro internetový deník Referendum článek s titulkem Šampionka z Monaka.

Článek je úvahou, jak nazvat rozpor mezi tím, že Petra Kvitová reprezentuje Českou republiku, ale daně, podobně jako mnozí další tenisté a špičkoví sportovci, platí v Monaku.

„Především si myslím, že je skutečně rozpor v tom, že pokud si přečtu v titulku článku na jednom serveru, že má trvalé bydliště v Monaku a článek začíná větou, že je konečně ráda, že je doma ve Fulneku, tak si myslím, že těžko jsou ty věci spojitelné dohromady,“ komentoval Pospíchal svůj příspěvek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kontroverzní názor poslance ČSSD Stanislava Humla o daních a tenistce Petře Kvitové reagovali publicista a komentátor deníku Referendum Petr Pospíchal a prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka

„Myslím, že je třeba vyjasnit otázku daní, chce-li Kvitová být vzorem české mládeži, dětem, zapáleným mladým sportovcům. Myslím si, že jim může být vzorem jenom jako celý člověk, a ne pouze jako tenistka, a jestliže žijeme v naší zemi, kterou reprezentuje ona, tak si myslím, že je třeba, aby danila to, co danit má, v České republice, a ne aby odcházela do relativního daňového ráje v Monaku, protože prostě nebude dobrým vzorem,“ domnívá se publicista.

Dodal, že stát je závislý na placení daní, protože jiné významné příjmy nemá. Podle Pospíchala navíc na placení daní závisí také kvalita demokracie a svoboda vůbec.

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka žádný rozpor mezi tím, že Kvitová platí daně v Monaku, ačkoli je reprezentantkou České republiky, nevidí. Diví se také, že se podobná debata vůbec otevírá.

„Je všeobecně známou praxí, že špičkoví sportovci, nejenom tenisté, tady (v Monaku, pozn. red.) prostě trvalé bydliště mají. Je to praxe několik desítek let a najednou po obrovském úspěchu Petry Kvitové tady s tím někdo má zásadní problém.“

Stanislav Huml popsal svůj vztah s parlamentním klubem Věcí veřejných | Foto: Šárka Ševčíková

„Já ten problém nemám, protože si myslím, že kterýkoli občan ve svobodné zemi může mít své trvalé bydliště, kde chce, a zrovna tak se rozhodnout o tom, kde bude platit daně. To je jeho svobodné rozhodnutí a nikdo nemá právo mu něco přikazovat,“ upozorňuje Kaderka s tím, že se stále mluví o tom, že Češi jsou euroobčané a můžou se volně pohybovat.

Podle něj navíc stojí za úvahu, kolik peněz už Kvitová na daních odvedla právě v Česku ve srovnání s poslancem ČSSD Stanislavem Humlem, který ji kritizuje, a je podle Kaderky „politickým turistou“ za peníze daňových poplatníků. Hlavně ale prezident ČTS považuje za absurdní, že se debata otevírá týden poté, co Petře Kvitové „tleskal celý svět ve stoje“.

Sobotka o Humlovi: Je to zlá reakce

Český rozhlas se pokoušel poslance ČSSD Stanislava Humla pozvat do vysílání, bohužel bezvýsledně. Jeho stanovisko dnes komentoval stranický předseda, premiér Bohuslav Sobotka: „Kontext, do kterého se ten výrok dostal, pokládám za nešťastný. Já jsem paní Kvitové posílal blahopřejný dopis a myslím, že všichni v naší zemi měli z jejího velkého sportovního úspěchu obrovskou radost.“

„Není důvod mluvit o tom, že by se někomu mělo odnímat občanství nebo podobně. Tady se spojily dvě věci – debata o daních a o sportovním úspěchu paní Kvitové, a já si myslím, že to skutečně není na místě, a rozhodně není na místě návrh, který se objevil na Facebooku, že by se snad někdo měl zbavovat státního občanství. To je naprosto nepřiměřená a zlá reakce,“ myslí si.

Petr Dudek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme