FAČR pracuje na databázi problémových fanoušků a chystá ombudsmana

Fotbalová asociace se snaží vyřešit problém bezpečnosti na ligových stadionech. Začala tak pracovat na třech cílech, které by ráda postupně zavedla do praxe. Ligové shromáždění rovněž chystá vytvořit funkci ombudsmana pro fanoušky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Jihlavy a Slavie v 7. kole Gambrinus ligy | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

„Pověřili jsme Miroslava Platila, který má nově v rámci struktur FAČR, aby připravil projekt jednotné databáze problémových fanoušků a způsob jejich eliminace z přítomnosti na stadionech,“ popisuje první bod předseda Ligového shromáždění Dušan Svoboda.

Problémoví fanoušci, kteří mají soudní zákaz vstupu na stadion, by tak byli v jedné evidenci. A k té by měly přístup všechny ligové kluby. Vyřešit se ale musí soulad se zákonem na ochranu osobních údajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ligovém shromářdění natáčel Mirko Vasić

Fotbalová asociace ale nechce zavádět pouze restriktivní opatření, a proto by ráda zrealizovala projekt pracovně nazvaný „Ochránce fanouškovských práv“.

„Bude to určitý institut, na který se budou moci fanoušci obracet se svými žádostmi a prosbami v momentě, kdy budou mít pocit, že se jim děje něco, co by se jim dít nemělo. Třeba při neadekvátnímu zásahu pořadatelské služby nebo při problémech při vstupu na stadion. Chceme ukázat, že si slušných fanoušků vážíme,“ vysvětluje Svoboda.

Fotbalové násilí má zastavit registrace fanoušků

Číst článek

Podle něj by měl fotbalový „ombudsman" neustále pracovat s fanoušky.

„Chci, aby instituce permanentně komunikovala s jednotlivými skupinami fanoušků a zjišťovala od nich zpětnou vazbu. Fanoušek je náš zákazník, tohle bude taková zákaznická linka,“ podotýká Svoboda.

Vznikne jednotný návštěvní řád

Fotbalová asociace a Ligové shromáždění chce vyřešit další nedostatek. Plánuje vypracovat jednotný návštěvní řád na stadionech.

„Dosud měl každý klub jiný řád. Problémoví fanoušci se v tom orientovali, uměli se v tom pohybovat a využívali skulin v řádech,“ zmiňuje Svoboda jeden z hlavní důvodu pro vypracování jednotného návštěvního řádu.

V něm mají být jasně dané obchodní podmínky ve vztahu mezi majitelem lístku a vlastníkem stadionu.

„Když si něco kupujete, tak se seznamujete s obchodními podmínkami. Chceme to mít podobné, chceme mít v návštěvním řádu možnost nežádoucí jednání a chování lidí přímo postihovat. Kluby budou moci fandy postihovat za porušení návštěvního řádu a ne jen čekat, až policie někoho odstíhá,“ říká předseda Ligového shromáždění Svoboda.

Mirko Vasić, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme