Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji čtvrtý měsíc klesá, v červnu se dostala na 6,3 procenta

V červnu klesla nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji o dvě desetiny na 6,3 procenta. O jedno volné pracovní místo se tak ucházelo deset až jedenáct lidí. Situaci zlepšilo oživení české ekonomiky i vyšší nabídky sezónních prací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník, řemeslník, práce, stavba, práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Na sklizeň višní potřebujeme 200 až 300 pracovníků. Poté z nich rekrutujeme 50 lidí na sklizeň jablek. To pokračuje v září, říjnu, kdy se počet zvedá na 150 nebo 200 pracovníků,“ vyjmenovává vedoucí ovocnářství v zemědělském družstvu Dolany Jiří Fišer.

V letní sezóně roste i nabídka prací v turistickém ruchu. Díky nim klesla nezaměstnanost nejvíc na Trutnovsku, říká ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. Přesto je tato oblast s téměř osmi procenty stále na posledním místě v kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji, zjišťovala Lucie Valášková

„Pracovních příležitostí tam není tolik. Zejména Trutnovsko má problém s rozlehlostí okresu, takže řada uchazečů není schopna dojíždět za prací,“ přibližuje problém regionu Horák.

Naopak nejméně lidí bez práce je na Rychnovsku a Jičínsku. Horák dodává, že přibylo i volných pracovních míst. Na konci června jich v regionu bylo přes dva tisíce.

„Méně pozitivní je to, že jsou to mnohdy místa se specifickou kvalifikací v technických oborech jako obráběči, elektrotechnici. Což jsou dlouhodobě místa, která nejsme schopni obsadit,“ vysvětluje ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové Horák.

V porovnání se zbytkem republiky měl v červnu Královéhradecký kraj pátou nejnižší nezaměstnanost v Česku. Na konci června bylo v regionu bez práce zhruba 23 a půl tisíce lidí.

Ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové očekává v červenci stagnaci, nebo mírný nárůst počtu nezaměstnaných. Důvodem je příliv absolventů škol, kteří začnou hledat práci až po skončení svých posledních letních prázdnin.

V Česku hledá práci přes 537 tisíc lidí

Celorepubliková míra nezaměstnanosti klesla v červnu na 7,4 procenta. Podle Úřadu práce hledá uplatnění v současné době více než 537 tisíc lidí. Nezaměstnanost se mírně snižuje od začátku roku. V lednu dosahovala 8,6 procenta, což bylo nejvíc v historii České republiky. Práci hledalo 629 tisíc lidí.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,8 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných zaznamenal Úřad práce tradičně v Praze, a to 5,3 procenta.

Nezaměstnanost v červnu v ČR klesla o 0,1 bodu na 7,4 procenta | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Lucie Valášková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme