Sobotka se během inspekce u Dienstbiera zaměřil zejména na služební zákon

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD pokračuje v bilančních návštěvách jednotlivých ministerstev. Se svým spolustraníkem, ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem řešil dnes ráno hlavně služební zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference, Úřad vlády, Jiří Dienstbier (vlevo), Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Oba po schůzce zopakovali, že je nutné přijmout služební zákon, který připravoval právě Dienstbier, jinak Česká republika přijde o dotace z Evropské unie.

Sobotka upozornil, že je vláda připravena jednat s opozicí, jeho kabinet se prý ale nenechá vydírat. Vláda například trvá na vzniku Generálního ředitelství státní správy.

Podle Dienstbiera bude služební zákon účinný od roku 2015, i přes obstrukce opozice: „Ať už bude pan Kalousek dělat cokoliv, ať už budou obstruovat sněmovnu v této věci zbytek volebního období, tak 1. ledna bude zákon a bude zákon s generálním ředitelstvím. Žádná obstrukce tomu doopravdy nemůže zabránit.“

Služební zákon má vést ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Jeho úřad by měl dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholní úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

TOP 09 a ODS chtějí schvalování novely blokovat, dokud koalice nepřistoupí na jejich požadavky. Žádají mimo jiné právě zrušení generálního ředitelství.

Sobotka s Dienstbierem dnes diskutovali i o boji s korupcí a o sociálních tématech. Ministr pro lidská práva například dokončuje novelu, která má posílit pravomoci ombudsmana. Návrh chce předložit do několika týdnů.

„Chceme navrhnout rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv o možnost podávat návrhy na rušení zákonů Ústavním soudem v případě, kdy veřejný ochránce dojde k závěru, že některý návrh je v rozporu se zákonem. A může to být právě i v lidskoprávní oblasti,“ přiblížil. Podle Dienstbiera by měl mít ombudsman také možnost podávat antidiskriminační žaloby.

O služebním zákoně se znovu přeli poslanci

Poslanci dnes v úvodním hlasování podpořili návrh, který mění několik desítek zákonů v souvislosti s chystaným přijetím kontroverzního služebního zákona. Neobešlo se to ale bez skoro dvouhodinové debaty.

ODS podle svého předsedy Petra Fialy odmítá nejen vládní podobu služebního zákona, ale i doprovodnou normu.

„Služební zákon v této podobě nechtějí ani úřady, kterých se má dotýkat. Nechybí občanům. Evropská unie na něm v tomto čase netrvá. Takže není jasné, proč ho musíme přijímat právě teď a v této podobě. Postoj občanských demokratů i k tomuto doprovodnému zákonu je stejný jako k celému služebnímu zákonu,“ uvedl Fiala.

Novela služebního zákona i doprovodná norma vyvolávají mezi vládou a opozicí velké spory. ODS a TOP 09 i dnes zopakovaly, že není třeba zákon přijímat ještě letos a že se chystají blokovat závěrečné hlasování o něm. Vláda naopak trvá na tom, že služební zákon musí platit od příštího roku.

Jana Čermáková, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme