Mohl jsem válku odvrátit, myslel si řidič Ferdinanda d'Este. ČRo natočil příběh Čecha Lojky
Konflikt, který změnil doslova celý svět. Přesně tak se mluví o atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Právě tento incident před sto lety odstartoval 1. světovou válku. I po dvanácti letech po jejím vypuknutí rodák z Třebíče Leopold Lojka umíral s tím, že celosvětovému konfliktu mohl zabránit. Řídil totiž automobil, ve kterém arcivévoda seděl. Příběh tohoto Čecha nabízí nové dokumentární drama Českého rozhlasu.
„28. Červen 1914. Sarajevo. Město po ránu zvláštně tiché,“ začíná s vyprávěním šofér Leopold Lojka, kterého v dokumentárním dramatu Řidič vozu smrti ztvárnil herec Ivan Řezáč.
Drama je součástí projektu Českého rozhlasu Před 100 lety a vzniklo na námět dokumentaristy Stanislava Motla. Právě on před několika lety našel zcela náhodou písemnou Lojkovu zpověď. Na osmi stranách tu bezprostředně po atentátu barvitě píše o celé události.
Pozvánku na dokumentární drama Řidič vozu smrti připravila redaktorka Alžběta Havlová
„Pak se to stane. Arcivévoda hlasitě vydechne a její výsost Žofie řekne: Franci, pečuj o naše děti.“ Rodáka z Třebíče Leopolda Lojku si za osobního řidiče vybral hrabě František Harrach. Ten patřil mezi nejbližší přátele Františka Ferdinanda d'Este.
Jako jeden z mála v té době měl auto - a to dokonce luxusní s odklápěcí střechou. Právě to dal k dispozici následníku rakousko-uherského trůnu. A jak známo - právě tohle auto Františka Ferdinanda d'Este stálo život. Šofér Lojka byl do konce života přesvědčený, že mohl běh událostí změnit. Stačilo prý těsně před osudným momentem nešlápnout na brzdu, ale jet dál.
„Já, Leopold Lojka, stal se proti své vůli součástí světové historie. Stačilo neposlechnout, šlápnout na plyn a možná, možná mohlo být všechno jinak,“ dodává Lojka.