Zneškodňuje rakety a dává větší pocit bezpečí. Izraelci opěvují Železnou klenbu

Izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že zajistilo financování na výrobu tří nových baterií protiraketového štítu, nazývaného Železná klenba. Podle neoficiálních informací pomůžou Izraeli Spojené státy. S novými bateriemi se tak jejich počet zvýší na dvanáct.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na pláži sledují výbuch rakety, která byla vystřelena nad Tel Aviv a kterou zneškodnil izraelstký protiraketový systém Železná klenba | Zdroj: Reuters

Asi dvacítka cizích novinářů se uprostřed rozpáleného pole na dohled od mrakodrapů Tel Avivu shlukuje kolem muže ve vojenské uniformě. Je to mluvčí izraelské armády a má tady vysvětlit, jak zázračný protiraketový štít funguje.

Vojáci drží novináře v uctivé vzdálenosti od dvou baterií tohoto systému, které stojí v širém poli.

„O víkendu získalo izraelské letectvo osmou baterii protiraketového štítu, který nazývá Železnou klenbou. V posledních dnech pracovalo ministerstvo obrany a izraelský zbrojní průmysl na plné obrátky, aby novou baterii dodaly včas," říká armádní mluvčí Jonathan Mosery a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelský protiraketový systém Železná klenba si prohlédl i blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

„Během současné vojenské operace jsme zaznamenali 90procentní úspěšnost protiraketového systému."

Celé zařízení je produktem velmi vyspělého izraelského zbrojního průmyslu. Ostatně celá existence malé blízkovýchodní země je od jejího počátku spojená s vojenskou hegemonií a není proto divu, že vyniká mimo jiné právě v produkci pokročilých zbrojních systémů.

„Od okamžiku, kdy je raketa odpálena z Gazy, ji sleduje radar. Začne běžet velmi krátká doba několika vteřin, kdy se musí udělat rozhodnutí, jestli takovou raketu za letu zneškodnit, či nikoliv," vysvětluje mluvčí Jonathan Mosery.

Hamás údajně vyjednává o podmínkách příměří s Izraelem. Chce otevření hranic z Gazy

Číst článek

Každý zásah obranného systému stojí podle nepotvrzených informací desítky tisíc dolarů. Systém proto rozhoduje o likvidaci jen takových raket z Gazy, které míří na obydlená území. Ty, které letí do moře nebo na volné plochy, nechá dopadnout. Pravděpodobnost, že by tam mohly někoho zasáhnout, je malá.

Pro Izraelce je účinnost raketového štítu příjemným překvapením. Obzvláště obyvatelé měst Sderot, Ašdod či Aškelon v okolí pásma Gazy, kam směřuje většina vypálených raket, opěvují Železnou klenbu jako svou spásu.

Křehký pocit bezpečí

„My žijeme tady v Aškelonu už dva roky, takže jsme tu zažili i boje v roce 2012. A teď je to poprvé, kdy protiraketový štít skutečně efektivně zasáhl. Zpočátku nikdo nevěděl, jak vlastně bude fungovat, ale ukázalo se, že je to extrémně úspěšný systém. Štít od základu změnil celou situaci v Izraeli," říká čtyřicetiletý Mark, který se se svou ženou bezstarostně prochází po pobřežní promenádě v neustále ostřelovaném Aškelonu.

„Dříve byli lidé permanentně v krytu. Když ale teď zjistili, jak účinný protiraketový štít je, přestali se bát a normálně žijí svůj běžný život," libuje si Mark.

Konflikt na Blízkém východě má první izraelskou oběť, v Gaze zemřelo 200 lidí

Číst článek

Jeho žena cítí potřebu během rozhovoru aktivně vysvětlit, že štít je obranný systém, který brání útokům Hamásu na civilisty, zatímco Izrael na civilisty nikdy nemíří. Je poměrně rozlícená, a tak nedává smysl vést s ní diskuzi.

Mark ale pokračuje klidným tónem a říká, že ani přes úspěšnost protiraketového štítu by lidé neměli podlehnout iluzi, že se jim nic nemůže stát. Už prý slyšel několik výbuchů, na které ani sirény předem vůbec neupozornily, což ho dost vyděsilo.

„Včera jedna raketa dopadla přímo do obytné části Aškelonu. Takže ve chvíli, kdy se lidi cítí úplně bezpečně a myslí se, že se už nemůže nic stát, se zákonitě něco stane," dodává Mark.

Armáda teď úspěšný systém Železná klenba urychleně posiluje z důvodu aktuálního konfliktu s Hamásem v Gaze. Ozbrojenci palestinského hnutí poslali za uplynulý týden nad izraelské území bezmála tisícovku raket.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme